Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Kanada zbuduje z USA wokółksiężycową stację Gateway

2019-02-28 Kanada zbuduje z USA wokółksiężycową stację Gateway

Kanada jako pierwszy międzynarodowy partner oficjalnie przystąpiła do programu NASA budowy wokółksiężycowej stacji Gateway. Ma ona być brama na Księżyc i Mars.

"Kanada leci na Księżyc." - powiedział Justin Trudeau, premier Kanady, podczas konferencji prasowej w siedzibie kanadyjskiej agencji kosmicznej koło Montrealu.


Stacja kosmiczna Lunar Orbital Platform-Gateway (grafika: CSA)

Gateway to skrót od pełnej nazwy Lunar Orbital Platform-Gateway (LOP-G) lub wcześniej Deep Space Gateway (DSG). To planowana przez NASA mała stacja kosmiczna na orbicie Księżyca. Ma ona stanowić punkt pośredni do załogowych lotów na Księżyc i Marsa.

Jej budowa rozpocznie się w latach 20. XXI wieku wraz z wejściem do służby nowej bardzo ciężkiej rakiety nośnej Space Launch System (SLS) i załogowego statku kosmicznego Orion. Podobnie jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma to być stacja modułowa. Pierwszy moduł ma być wyniesiony w 2022 roku. Samodzielnie, bez jeszcze złogi, uda się ona na docelową orbitę wokół Księżyca. Kolejne moduły, w tym habitat dla załogi, mają być dostarczane na orbitę Księżyca podczas kolejnych startów rakiety SLS. Budowa całej stacji wymagać ma 5 lub 6 startów rakiety SLS. Pierwsi astronauci polecieć mają na Gateway w 2024 roku.

Kanadyjczycy zadeklarowali się na razie wydać 1,5 mld dolarów w ciągu następnych 24 lat. Na razie wiadomo, że zbudują oni ramię robotyczne Canadarm3.


Kanadyjskie ramię robotyczne (grafika: CSA)

Podobne ramie Canadarm2 funkcjonuje na ISS, zaś Canadarm używane było na amerykańskich wahadłowcach Space Shuttle.

Kandyjskie władze w ramach Lunar Exploration Acceleration Program chcą także zachęcić małe i średnie kanadyjskie firmy w udziale w projekcie.

Oprócz Kanady Amerykanie liczą na udział przy budowie Gateway innych międzynarodowych partnerów, z którymi współpracują już przy stacji ISS. Chodzi głównie o Europę, Rosję i Japonię.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: