Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Globalstar FM15

2022-06-19 Globalstar FM15

Rakieta nośna Falcon 9 wyniosła satelitę telekomunikacyjnego Globalstar FM15.


Start rakiety Falcon 9 z satelitą Globalstar FM15 (grafika: SpaceX)

Rakieta wystartowała w niedzielę 19 czerwca 2022 roku z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA. Na pokładzie rakiety znalazł się satelita komunikacyjny Globalstar FM15 firmy Globalstar.

700-kg satelita FM15 zbudowany został przez firmę Thales Alenia Space. Wystrzelenie Globalstar FM15 jest ciekawe, bowiem to satelita który leżał na półce przez dekadę. To satelita, dotąd trzymany w rezerwie, z drugiej generacji satelitów systemu Globalstar zapewniającego telefonię satelitarną i transmisję danych.


Satelity Globalstar podczas poprzedniego wynoszenia rakietami Sojuz (grafika: Arianespace)

Podczas gdy w latach 2010-2013 wysłano 24 bliźniacze satelity Globalstar, ten pozostał na Ziemi jako satelita zapasowy. Teraz poleciał w kosmos, aby wzmocnić starzejącą się konstelację na orbicie.


Transmisja ze startu

Pierwszy stopień rakiety został odzyskany. Wylądował na barce "Just Read the Instructions" (JRTI) unoszącej się na Atlantyku. Wcześniej brał on udział w 9 misjach - wystrzeleniu załóg Crew-1, Crew-2, misjach SXM-8, zaopatrzeniowej CRS-23, teleskopu kosmicznego IXPE, jednej misji Starlink, współdzielonych Transporter 4 i Transporter 5.

Przewidywany okres eksploatacji satelity Globalstar FM15 na orbicie wynosi 15 lat.

Firma SpaceX ma za sobą intensywny weekend. W ciągu 36 godzin odbyły się trzy starty rakiet nośnych Falcon 9. W piątek z Florydy firma SpaceX w ramach misji Starlink 48 wystrzeliła 53 kolejne satelity internetowe globalnego systemu Internetu satelitarnego. W sobotę z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii wyniesiony został niemiecki satelita szpiegowski SARah 1.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: