Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Freedom

Freedom

Freedom (Space Station Freedom) planowana i niepowstała amerykańska stacja orbitalna.

Stacja planowana była w latach 80-tych XX wieku jako następczyni stacji Skylab. Mimo, że została zatwierdzona w 1984 roku przez ówczesnego prezydenta Ronalda Reagan stacja ta nigdy nie została stworzona.

Konstruktorzy zaprponowali wiele różnych koncepcji budowy i układu elementów stacji.


Koncepcja stacji Freedom (grafika: NASA)

Stacja Freedom miała być amerykańską odpowiedzią na stacją Mir. Wiele misji wahadłowców Space Shuttle w latach 80-tych i na początku lat 90-tych obejmowało spacery kosmiczne mające przetestować na orbicie sposoby i technologie montaż na orbicie stacji z osobnych modułów i segmentów.

Koncepcja stacji w latach od 1984 do 1993 była wciąż zawężana - projekt stacji tracił na pojemności oraz możliwościach z powodu ograniczania kosztów.

W 1993 roku amerykańska agencja kosmiczna NASA i jej rosyjski odpowiednik zgodziły się połączyć swoje projekty stacji Freedom i Mir 2 w jeden. Dzięki temu powstała Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), która obecnie znajduje się na orbicie.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: