Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Drugi start rakiety Falcon Heavy

2019-04-12 Drugi start rakiety Falcon Heavy

Podczas drugiego swojego lotu ciężka rakieta nośna Falcon Heavy firmy SpaceX wyniosła na orbitę satelitę telekomunikacyjnego Arabsat 6A.


Rakieta nośna Falcon Heavy to obecnie najcięższa używana rakieta nośna (grafika: SpaceX)

Drugi start Falcon Heavy to jego pierwszy lot z komercyjnym ładunkiem. Na orbicie znalazł 6-tonowy satelita telekomunikacyjny Arabsat 6A, wyniesony dla Arabii Saudyjskiej.


Cała oficjalna relacja ze startu

Start nastąpił z komodromu Canaveral 12 kwietnia 2019 roku o 0:35 czasu polskiego. Start przebiegł pomyślnie. Nie tylko udało się umieścić ładunek na orbicie parkingowej, ale także odzyskano wszystkie trzy stopnie rakiety (podczas pierwszego lotu rakiety nie udało się wylądować środkowemu). Dwa boczne stopnie wylądowały na lądzie, na stanowiskach LZ-1 i LZ-2 Przylądaka Canaveral. Środkowy człon wylądował na autonomicznej barce "Of Course I Still Love You" unoszącej się na Atlantyku.

Stanowisko startowe rakiety, oznaczone jako Launch Complex 39A (LC-39A), to historyczne miejsce. Jego historia sięga początku lat 60. XX wieku. Pierwotnie został zbudowany do obsługi załogowego programu księzycowego Apollo. Z niego, w lipcu 1969 roku, startował Apollo 11 z pierwszymi ludźmi na Księzyc. Pod koniec lat 70.XX wieku zostało zmodyfikowane pod stary wahadłowców Space Shuttle - z niego odbyła się pierwsza i ostatnia misja wahadłowa na orbitę odpowiednio w 1981 i 2011 roku. W 2014 roku firma SpaceX podpisała 20-letnią umowę dzierżawy z NASA. Przystosowano ją do startów rakiet Falcon 9 i Falcon Heavy.

Satelita telekomunikacyjny Arabsat 6A z satelity parkingowej trafił następnie na orbitę geostacjonarną (GEO), na pozycję 30,5 E. Stamtąd będzie dostarczał telewizję satelitarną, radio satelitarne i dostępu do Internetu dla użytkowników na Bliskim Wschodzie, w Europie oraz Afryce. Zakładany czas pracy satelity to 15 lat.

Falcon Heavy to obecnie najcięższa używana rakieta nośna. Jej pierwszy lot odbył się 6 lutego 2018 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: