Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Czwarty start z satelitami Starlink

2020-01-07 Czwarty start z satelitami Starlink

Na orbitę trafiło 60 satelitów globalnego systemu Internetu satelitarnego Starlink.


Rakieta nośna Falcon 9 z satelitami Starlink (grafika: SpaceX)

Start odbył się w nocy z 6 na 7 stycznia 2020. Start tradycyjnie transmitowany był na żywo.


Transmisja ze startu

Rakieta nośna Falcon 9 wystartowała z platformy startowej SLC-40 kosmodromu Canaveral na Florydzie (USA). Satelity na niską orbitę okołoziemską (LEO) wyniosła główna rakieta nośna firmy SpaceX, która jest także właścicielem konstelacji Starlink.

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 ponownie odzyskano. W poprzednich lotach został już użyty trzykrotnie. Wylądował on ma "na słupie ognia" na barce "Of Course I Still Love You" (OCISLY) unoszącej się na Atlantyku.

Na orbicie znalazło się kolejne 60 operacyjnych satelitów systemu Starlink, który dostarczać ma Internet na całej Ziemi. Obecny start jest czwarty jeśli chodzi o budowę tej konstelacji satelitarnej. Pierwsze dwa testowe satelity systemu Starlink umieszczone zostały na orbicie w lutym 2018 roku. Kolejne satelity (60 sztuk) poleciało na orbitę w maju 2019 roku. Kolejne 60 satelitów, już operacyjnych, wyniesiono w listopadzie 2019 roku.

Obok zapowiadanego lotu w styczniu 2020 roku odbędą się jeszcze dwa starty ze Starlinkami, w ramach których zostanie wyniesionych po 60 satelitów.

Docelowo konstelacja Starlink składać się ma aż z kilku tys. satelitów. Do świadczenia komercyjnych usług potrzebnych jest ok. 800 satelitów. Firma SpaceX szacuje, że system zacznie się zwracać już od 1 tys. satelitów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: