Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Cygnus NG-15 2021-02-20 Cygnus NG-15Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wyruszył amerykański bezzałogowy statek transportowy Cygnus NG-15.
Start odbył się 20 lutego 2021 roku z kosmodromu Wallops położonym na wschodzie USA (amerykańskie rakiety startują głownie z Canaveral na wschodnim wybrzeżu). Start był transmitowany na żywo.
Statek wynosiła rakieta nośna Antares, która do tej misji wystartowała w wariancie 230, wprowadzonym w 2016 roku. Antares wykorzystuje w pierwszym, głównym stopniu dwa rosyjskie silniki rakietowe RD-181. To zmodyfikowana wersja silników RD-191 pierwotnie opracowanych do radzieckiej rakiety nośnej Energia. Drugi stopień napędzany napędzany był przez silnik rakietowy Castor 30XL.
To czternasty start zaopatrzenia w ramach kontraktu z NASA na komercyjne dostawy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Na pokładzie statku znajduje się ładunek o wadze 3,7 tony. Statek otrzymał nazwę "S.S. Katherine Johnson" na cześć afroamerykańskiej matematyczki z NASA. Jej obliczenia miały krytyczne znaczenie dla sukcesu wielu załogowych lotów kosmicznych.
Obok zaopatrzenia dla załogi stacji orbitalnej Cygnus po raz kolejny będzie pełnił rolę platformy naukowej na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) dla różnych klientów. Na pokładzie jest prototypowy mały superkomputer Spaceborne Computer 2 zbudowany przez koncern Hewlett Packard. To eksperyment z NASA, którego celem jest sprawdzenie, jak dobrze małe superkomputery mogą działać w trudnych warunkach panujących w kosmosie. Komputer działa na systemie operacyjnym Red Hat Enterprise Linux.
Pierwsza wersja komputera Spaceborne Computer, także ze sztuczną inteligencją, dostarczona została na ISS w 2017 roku przez konkurencyjną rakietę Falcon 9 firmy SpaceX, by w 2019 roku powrócić na Ziemię. Takie jednostki obliczeniowe pomóc mają w planowanych załogowych misjach na Księżyc, Marsa i jeszcze dalej. Spaceborne Computer 2 z kosmosu będzie się łączyć z usługą chmury Azure firmy Microsoft, która również bierze udział w projekcie. Statek rozmieści także kilka miniaturowych satelitów typu CubeSat (10 x 10 x 10 cm) za pomocą uwalniaczy Slingshot i Nanoracks. Wśród nich będzie m.in. tym Dhabisat, drugi CubeSat opracowany przez Khalifa University w Abu Dhabi, Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wypuszczone zostanie także 30 jeszcze mniejszych satelitów typu ThinSat (11,1 x 11,4 x 1,25 cm). Program satelitów ThinSat to inicjatywa sponsorowana przez Virginia Commercial Space Flight Authority promująca STEM (naukę, technologię, inżynierię i matematykę) wśród amerykańskich klas 4-12. Satelity ThinSat zostały zbudowane przez uczniów z 70 amerykańskich szkół znajdujących się w 9 stanach (Arizona, Connecticut, Floryda, Kentucky, Maryland, Karolina Północna, Karolina Południowa, Wirginia i Wirginia Zachodnia). Po przybiciu do ISS statek Cygnus pozostanie do niego przydokowany przez około trzy miesiące. Wsparcie
|