Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Antares

Antares

Antares to średnia rakieta nośna amerykańskiej firmy Orbital ATK.


Montaż rakiet Antares w fabryce na kosmodromie Wallops (grafia: Northrop Grumman)

Powstanie

Antares zaprojektowana została do wynoszenia statku transportowego Cygnus w ramach programu NASA komercyjnych dostaw na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) o nazwie Commercial Orbital Transportation Services (COTS).

Antares zdolna jest wynieść ładunek na niską orbitę okołoziemską (LEO) o masie 5 ton.

Budowa

Pierwszy stopień rakiety w wariantach 110 i 120 wykorzystuje 2 silniki rakietowe Aerojet Rocketdyne AJ26, będące modyfikacją radzieckich silników Kuzniecow NK-33 opracowanych dla niedoszłej radzieckiej rakiety księżycowej N1. Paliwo lotnicze stanowi kerazyna (nafta) i ciekły tlen (LOX). W wariancie 230, wprowadzony w 2016, wykorzystuje rosyjskie silniki rakietowe RD-181. Jest to zmodyfikowana wersja silników RD-191 pierwotnie opracowanych do radzieckiej rakiety nośnej Energia.

Drugi stopień napędzany jest przez własne silniki Orbital ATK serii Castor 30. Są to silniki na paliwo stałe, opracowane na bazie silników Castor 120 używanych w stopniu pierwszym rakiety nośnej Minotaur-C (wcześniej Taurus).

Loty

Pierwszy start rakiety odbył się 21 kwietnia 2013 roku. Pierwszy start ze statkiem kosmicznym Cygnus do stacji orbitalnej ISS miał miejsce 18 września 2013 roku.


Wynoszony przez rakiety Antares statek kosmiczny Cygnus NG-14 złapany przez ramię robotyczne Canadarm 2 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (grafia: NASA)

Do tej pory odbyło się 13 lotów rakiety Antares. 12 z nich zakończyło się sukcesem. W jednym tuż po starcie doszło do eksplozji rakiety nad stanowiskiem startowym.

Rakiety startują z kosmodromu Wallops.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: