Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Europejski Cheops zbada profil egzoplanet

2019-12-17 Europejski Cheops zbada profil egzoplanet

Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wyniesiony zostanie Cheops - europejski teleskop kosmiczny do badania egzoplanet.


Cheops to europejski teleskop kosmiczny do obserwacji egzoplanet. (grafika: ESA)

Cheops to wyspecjalizowany teleskop kosmiczny mający obserować egzoplanety, czyli planety wokół innych gwiazd niż nasze Słońce. Obecnie znamy około 4 tys. planet pozasłonecznych.


Rakieta nośna Sojuz z teleskopem Cheops (grafika: ESA)

W przeciwieństwie do swoich poprzedników badających egzoplanety, takich jak CoRoT (CNES), Teleskop Keplera czy TESS (NASA), Cheops nie ma służyć do wykrywania nowych egzoplanet, ale koncentrować się będzie na obserwacji już odkrytych egzoplanet.


Kluczowe zadania misji Cheops (grafika: ESA)

Obserwacje z niego pozwolą m.in. na określenie rozmiarów egzoplanet, wewnętrznej ich struktury oraz ich przypuszczalnego składu. Możliwe to jest dzięki dużej precyzji, z jaką Cheops jest w stanie rejestrować i mierzyć przejścia egzoplanet przez tarczę ich gwiazd, wraz ze stabilnością teleskopu.

Cheops nie tylko będzie śledzić wcześniej odkryte egzoplanety, ale także wskaże najlepszych kandydatów do szczegółowych obserwacji dla przyszłych misji - np. Teleskopu Jamesa Webba mogącego wykryć ślady wody lub metanu, kluczowych elementów w poszukiwaniu światów podobnych do Ziemi, będących w stanie podtrzymać życie. Toruje on także drogę dla następnej generacji europejskich egzoplanetarnych teleskopów Plato oraz Ariel. Ich umieszczenie w kosmosie planowane jest na lata 30. XXI wieku.


Znane egzoplanety ze względu na metodę ich odkrycia (grafika: ESA)

Teleskop Cheops (skrót od CHaracterising ExOPlanet Satellite) codziennie zbierać ma około 1,2 gigabajtów informacji. Powstał w ramach współpracy pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczna (ESA) i Szwajcarią. Na orbitę wyniesiony zostanie w ramach misji oznaczonej jako VS23 na pokładzie rosyjskiej rakiety nośnej Sojuz startującej z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Pierwotny termin startu, 13 grudnia 2019 roku, został przełożony. Podczas odliczania sekwencja startowa Sojuza została została przerwana na 1 godzinę i 25 minut przed startem. Ma on być podany wkrótce. Stanowić będzie ładunek dodatkowy do satelity z drugiej generacji konstelacji Cosmo-SkyMed.

Jego docelowa pozycja wokół Ziemi to niska orbita okołoziemska (LEO) o wysokości 700 km.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: