Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Ariel zbada atmosferę egzoplanet

2018-03-30 Ariel zbada atmosferę egzoplanet

Ariel to planowany europejski teleskop kosmiczny mający obserwować atmosferę egzoplanet.


Wizja artystyczna przejścia egzoplanety przed tarczą jej gwiazdy macierzystej (grafika: ESA)

Szeroki na metr teleskop kosmiczny będzie operował w świetle widzialnym i podczerwonym. Skupi się na około 1 tys. znanych egzoplanet o różnej wielkości i orbitach. Analizowana będzie ich atmosfera, co pozwoli lepiej poznać ich ogólny skład. Mierzyć bedzie chemiczną sygnaturę atmosfery, gdy planeta będzie przechodziła przed gwiazdą macierzystą.

Oprócz detekcji łatwo wykrywalnych związków chemicznych takich jak woda, dwutlenek węgla czy metan, Ariel będzie w stanie zmierzyć także znacznie rzadsze metaliczne składniki. Pozwoli to na dokładniejsze określenie chemicznego środowiska egzoplanety wokół gwiazdy macierzystej.

Dla wybranych planet Ariel przeprowadzi również dokładną analizę ich systemów chmur oraz będzie badała dzienne i okresowe wariacje atmosferyczne.

"Ariel to logiczny następny krok dla badań egzoplanetarnych. Pozwoli nam dokonać postępów w poszukiwaniu odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące formacji i ewolucji planet, jak również lepiej zrozumieć miejsce Ziemi w Kosmosie. Ariel pozwoli europejskim uczonym na utrzymanie konkurencyjności w tej dynamicznej dziedzinie wiedzy. Misja będzie bazowała na doświadczeniu i wiedzy zdobytych w poprzednich badaniach egzoplanet." - powiedział Günther Hasing, dyrektor badań naukowych w ESA.

Ariel (skrót od Atmospheric Remote-sensing Infrared Exoplanet Large-survey mission) został wybrany do realizacji przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA w ramach programu Cosmic Vision. Wyłoniony został spośród trzech kandydatów, konkurując z badającą fizykę plazmy misją Thor (Turbulence Heating ObserveR) oraz misją z zakresu astrofizyki wysokich energii Xipe (X-ray Imaging Polarimetry Explorer). Teraz misja będzie dalej analizowana w ramach dedykowanych praca, które określą finalny kształt tego kosmicznego teleskopu. Po jego zaakceptowaniu planowanym na 2020 rok nastąpi etap wyboru wykonawcy, który rozpocznie jego budowę.

W kosmos wyniesiony zostanie na pokładzie Ariane 6, nowej rakiety nośnej ESA z kosmodromu Kourou w połowie 2028 roku. Umieszczony zostanie na orbicie wokół drugiego punktu libracyjnego, L2, znajdującego się około 1,5 miliona km "za" Ziemią, patrząc od strony Słońca. Wstępna misja ma trwać cztery lata.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: