Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Boeing przedstawił kombinezony kosmiczne Starlinera

2017-01-25 Boeing przedstawił kombinezony kosmiczne Starlinera

Amerykański koncern Boeing zaprezentował po raz pierwszy kombinezony kosmiczne dla astronautów statku kosmicznego CST-100 Starliner.

Kombinezon Boeing Blue zaprojektowany jest do aktywności wewnątrzpojazdowej (IVA). Noszony będzie przez astronautów budowanego przez firmę Boeing statku kosmicznego Starliner podczas startu, wznoszenia i powrotu na Ziemię. Każdy z kombinezonów będzie dostosowany dla poszczególnego kosmonauty.

Według firmy nowe wielowartwowy kombinezon jest o 40% lżejszy od poprzedników i zapewniają większą mobilność w stanie nadmuchania. Rękawice pozwalają na obsługę ekranów dotykowych, buty mogą "oddychać" i są antypoślizgowe. Zamki na torsie pozwalają na wygodniejszą zmianę pozycji z pozycji siedzącej do stojącej.

Komunikację z bazą zapewnia zestaw komunikacyjny wbudowany w hełm. Szybka wykonana została z poliwęglanów. Hełm chroniony może być przez miękki kaptur.

CST-100 Starliner wykorzystywany ma być wyłącznie do transportu ludzi na niską orbitę okołoziemską (LEO). Zapewnić ma wymianę załóg Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


Amerykański astronauta Chris Ferguson w kombinezonie Boeing Blue (grafika: Boeing)

Statek kosmiczny Starliner, obok Dragon 2 firmy SpaceX i Orion firmy Lockheed Martin, ma być jednym ze statków kosmicznych mającym przywrócić zdolność USA do wysyłania astronautów w przestrzeń kosmiczną po wycofaniu wahadłowców Space Shuttle w 2011 roku.


Kombinezon Boeing Blue (grafika: Boeing)

Pierwszy lot Starlinera w kosmos, jeszcze bezzałogowy, odbyć się ma w czerwcu 2018 roku. Pierwszy lot załogowy zaplanowany jest na sierpień 2018 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: