Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Znaleziono lądownik Schiaparelli

2016-10-21 Znaleziono lądownik Schiaparelli

Wszystko wskazuje na to, że na zdjęciach satelitarnych wykonanych z orbity Marsa udało się znaleźć zaginiony europejski lądownik Schiaparelli.


Zdjęcia miejsca rozbicia się lądownika dostarczone przez amerykańską sondę Mars Reconnaissance Orbiter (grafika: NASA i ESA)

Opublikowane zdjęcia są o rozdzielczości 6 metrów na 1 piksel i pokazują 2 nowe obiekty na powierzchni Marsa w miejscu spodziewanego miękkiego lądowania.

Link do zdjęcia w wysokiej rozdzielczności:

Lądownik Schiaparelli będący częścią sondy kosmicznej ExoMars wszedł w marsjańska atmosferę w środę, 19 października 2016 roku. Proces lądowania miał trwać 6 minut, jednakże podczas niego stracono kontakt z lądownikiem (krótko przez dotarciem do powierzchni Marsa).


Zdjęcia porównano z wcześniejszymi obrazami tego rejonu z maja 2016 roku i wyraźnie widać różnice pomiędzy ujęciami

Jedno z miejsc jest jasne. Zapewne jest to spadochron hamujący o średnicy 12 m.

Około 1 km na północ od spadochronu jest rozmyta plama o wymiarach 15 x 40 metrów. Jest to najprawdopodobniej pył opadły po twardym uderzeniu lądownika w powierzchnię Czerwonej Planety. Wynika zatem, że nie zadziałały do końca rakiety hamujące i lądownik z dużą prędkością uderzył w Marsa.


Tak miało wyglądać lądowanie Schiaparelli

Obszar rozbicia się lądownika zostanie sfotografowany w przyszłym tygodniu przy pomocy kamery wysokiej rozdzielczości sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

Była to druga europejska próba lądowania na Marsie. 13 lat temu brytyjski lądownik Beagle 2 odłączył się od europejskiej sondy Mars Express i na 12 lat przepadł bez wieści. Również udało się go znaleźć na zdjęciach wykonanych z orbity Marsa.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: