Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Udany lot i test systemu ratunkowego New Shepard

2018-07-18 Udany lot i test systemu ratunkowego New Shepard

Firma Blue Origin przeprowadziła 9 lot rakiety New Shepard, która już niedługo zabrać ma turystów na próg kosmosu.

Start odbył się ze stanowiska testowego firmy leżącego na północ od Van Horn w Teksasie, około 160 kilometrów na wschód od El Paso.


Transmisja ze startu

Wznoszenie, test systemu ratowniczego oraz lądowanie pierwszego stopnia "na słupie ognia" oraz kapsuły przebiegły zgodnie z planem.


Logo misji (grafika: Blue Origin)

New Shepard to rakieta suborbitalna wielokrotnego użytku zdolna do lotów na wysokość ponad 100 kilometrów (nie wchodzi na orbitę okołoziemską), uznawaną na umową granicę przestrzeni kosmicznej. Ląduje ona "na słupie ognia".

Podczas lotu w kapsule znajdował się manekin o pseudonimie Mannequin Skywalker oraz eksperymenty naukowe z wielu firm, uniwersytetów i agencji kosmicznych.

Kapsuła New Shepard wzniosła się na rekordową wysokość 119 km. Jest to 19 km powyżej umownej granicy kosmosu (linia Karmana).

Jest to kolejny krok do załogowych lotów suborbitalnych. Firma planuje, że najpierw latać będą pracownicy firmy, a następnie płacący za lot kosmiczni turyści.


Lądowanie kapsuły (grafika: Blue Origin)

Przedstawiciele Blue Origin w kwietniu powiedzieli, że loty załogowe rozpocząć się mogą jeszcze pod koniec 2018 roku.

Bilety na załogowe loty suborbitalne rakietą New Shepard kosztować mają 200-300 tys. dolarów. Ich sprzedaż rozpocząć się ma od 2019 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: