Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Trzeci lot największej chińskiej rakiety nośnej

2019-12-27 Trzeci lot największej chińskiej rakiety nośnej

Po dwuletniej przerwie po nieudanym starcie ponownie wystartowała największa chińska rakieta nośna .


Start miał miejsce z kosmodromu Wenchang na wyspie Hajnan w piątek, 27 grudnia 2019 roku

Chang Zheng 5 (pol. Długi Marsz 5, ang. Long March 5) to ciężka rakieta nośna należąca do większej serii rakiet nośnych Chang Zheng.

Ładunek rakiety stanowił eksperymentalny satelita telekomunikacyjny Shijian 20 o masie 8 ton. 34 minut po starcie dołączył się on od rakiety. Umieszczony on został na orbicie geostracjonarnej (GEO).

Satelita Shijian 20 wyposażony jest w nową platformę satelitarną DFH-5. Obecny lot służy do przetestowania jej kluczowych technologii. Platforma DFH-5 posiada dwa półsztywne skrzydła ogniw słonecznych, z których każde składa się z sześciu modułów tworzących krzyż. Dają one satelicie "rozpiętość" aż 45 m po całkowitym rozłożeniu. Dla porównania to koło 10 metrów więcej niż rozpiętość skrzydeł samolotu pasażerskiego Boeing 737. Dostarczają one 30 kW zasilenia. Satelita ma transponder pracujący w zakresie Q/V i 33-75 GHz. Pozwala on na transfer danych z prędkością 70 Gbit/s. Satelita wyposażony jest także w optyczny laserowy terminal komunikacyjny. Umożliwia on transfer danych laserem z prędkością 10 Gbit/s.


Shijian 20 (grafika: China Daily)

Pierwszy start tej rakiety odbył się 3 listopada 2016 roku. Kolejny drugi start tej rakiety z 2 lipca 2017 roku zakończył się niepowodzeniem. Po starcie, w trakcie lotu okazało się, że jeden z silników stopnia pierwszego nie funkcjonuje prawidłowo. Misja zakończyła się niepowodzeniem. Sześć minut po starcie wynoszony satelita wpadł do Oceanu Indyjskiego.

Niepowodzenie zmusiło Chińczyków do przeprojektowania silników rakietowych stopnia pierwszego (YF-77 na ciekły tlen i wodór), co skutkowało ponad 2 letnią przerwą.

Obecny lot był trzecim. Tym razem się udało.

To ważny start w chińskim programie kosmicznym. Za pomocą rakiety Długi Marsz 5 wystrzelona ma być już niedługo piersza chińska sonda kosmiczna na Marsa oraz księżycowy lądownik Chang'e 5, który przetransportować ma fragment powierzchni Księżyca na Ziemię.

Zmodyfikowana wersja rakiety, oznaczona jako 5B, używa zostanie także do zbudowana docelowej, stałej chińskiej stacji kosmicznej.

Docelowo rakieta Długi Marsz 5 ma wynosić do 25 t na niską orbitę okołoziemską (LEO). Jest porównywalna z amerykańską rakietą Falcon 9 czy też rosyjską Proton.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: