Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Transporter dla 133 mikrosatelitów

2021-01-24 Transporter dla 133 mikrosatelitów

Pierwsza dedykowana misja programu SmallSat Rideshare - wynoszenia na orbitę małych satelitów przez SpaceX.


SmallSat Rideshare (grafika: SpaceX)

Podczas misji nazwanej Transporter 1 rakieta Falcon 9 wyniesie 133 satelitów dla różnych klientów. Tych zakontraktowanych bezpośrednio u firmy SpaceX, jak od pośredników.

Wśród satelitów będzie m.in. 48 miniaturowych satelitów obserwacyjnych SuperDove firmy Planet Labs czy "Charlie" dla Aurora Insight.


Zminiaturyzowane satelity SuperDove (grafika: Planet Lab)

Rakieta wyniesie także 10 własnych satelitów telekomunikacyjnych budowanego przez siebie systemu Internetu satelitarnego Starlink.

W misji wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który już wcześniej startował cztery razy.

Start przewidziany jest na 22 23 24 stycznia 2021 roku o godz. 16:00 czasu polskiego. Start rakiety tradycyjnie transmitowany będzie przez firmę SpaceX na żywo.


Okno transmisji na żywo

Po oddzieleniu się o rakiety pierwszy stopień wylądować ma "na słupie ognia" na barce "Of Course I Still Love You" (OCISLY) unoszącej się na wodach Atlantyku.

Satelity trafią na orbitę heliosynchroniczną.

Misje współdzielone (ang. rideshare) nie są nowe dla SpaceX. Firma wystrzeliła już ponad 60 satelitów w grudniu 2018 roku podczas misji SSO-A. Ofertę SmallSat Rideshare firma SpaceX dodała do swojej oferty w 2020 roku. Cena wyniesienia ładunku Falconem 9 to 1 mln dolarów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: