Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Testy spadochronów indyjskiego statku kosmicznego na saniach rakietowych

2023-08-11 Testy spadochronów indyjskiego statku kosmicznego na saniach rakietowych

Testowane spadochrony zastosowane mają być w indyjskim załogowym statku kosmicznym Gaganyaan.


Testy spadochronu hamującego kapsuły Gaganyaan (grafika: ISRO)

Gaganyaan to pierwszy indyjski statek kosmicznych, którego budowa jest na ukończeniu. Dzięki niemu już wkrótce Indie mają stać czwartym (po Rosji, USA i Chinach) krajem, który wysłał ludzie w kosmos własnym statkiem kosmicznym.

System spadochronowy statku Gaganyaan obejmuje łącznie 10 spadochronów. Sekwencja ich otwierania podczas powrotu statku z orbity na Ziemię rozpoczynać się ma od rozwinięcia dwóch spadochronów Apex, po czym następuje stabilizacja osiągnięta poprzez rozwinięcie dwóch spadochronów hamujących. Po uwolnieniu spadochronów hamujących rozwijane są trzy spadochrony pilotażowe wyciągające trzy główne spadochrony. To one zmniejszą prędkości modułu załogowego do bezpiecznego poziomu umożliwiającego bezpieczne lądowanie na powierzchni Ziemi.


Test spadochronów

Testy spadochronów odbyły się na torze sani rakietowych Rail Track Rocket Sled (RTRS) nalężącym do agencji obronnej Defence Research and Development Organisation (DRDO).


(grafika: ISRO)

Tor ten pozwala na prowadzenie naziemnych badań z prędkością do 1 800 km/h. Testowane urządzenia są umieszczane na specjalnych sankach-ślizgaczach, rozpędzanymi przez silniki rakietowe. Testy rejestruje kilkadziesiąt kamery rozstawionych wzdłuż torów.

"Te udane testy służą jako krytyczny kamień milowy kwalifikacji spadochronów, potwierdzając ich gotowość do integracji z nadchodzącą misją Test Vehicle-D1." - podało ISRO w komunikacie prasowym.

Vehicle-D1, w skrócie TV-D1, stanowić będzie testowy lot atmosferyczny. Będzie próbą przerwania lotu rakiety na dużej wysokości. Kapsuła Gaganyaan wyniesiona zostanie rakietą na wysokości około 11 km, gdzie rozpocznie się scenariusz przerwania lotu. Kapsuła oddzieli się od rakiety i po bezpiecznym się oddaleniu na wysokości około 15-16 km kapsuła otworzy swoje spadochrony.

Lot ten odbyć się ma jeszcze w 2023 roku. Pierwsza bezzałogowy orbitalny lot statku kosmicznego Gaganyaan odbyć się ma na początku 2024, zaś pierwszy załogowy w 2024 lub 2025 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: