Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Test systemu ratunkowego New Shepard

2016-10-05 Test systemu ratunkowego New Shepard

Blue Origin przetestował rakietowy system ratowania załogi w razie awarii podczas lotu rakiety New Shepard.

Rakietowy system ratunkowy (ang. Launch Escape System, w skrócie LES) to system przyłączony do kapsuły załogowego statku kosmicznego, umożliwiający natychmiastowe oddzielenie kapsuły od rakiety nośnej w przypadku zaistnienia sytuacji awaryjnej.

Test rakietowego system ratunkowego New Shepard przewidziany został na dziś, 5 października 2016 roku na godzinę 16:50 naszego czasu. Start odbył się z małym opóźnieniem. 45 sekund po starcie rakiety nośnej New Shepard na wysokości niecałych 5 km uruchomione zostały silniki systemu. Test był transmitowany na żywo.

Wbrew przewidywaniom, po oddzieleniu się kapsuły, gdy na rakietę działały duże siły aerodynamiczne, pozbawiona już kasuły rakieta nośna nie rozpadła się widowiskowo. Kontynuowała ona wznoszenie. Potem udało się jej lądować pionowo na "słupie ognia".

Przypmnijmy, że do tej pory odbyły się 4 starty rakiet New Shepard firmy Blue Origin. Wszystkie były bezzałogowe oraz suborbitalne. Ze względu na swoją relatywnie niedużą wielkość rakieta New Shepard nie ma możliwości wejścią na orbitę okołoziemską, jednakże w suborbitalnym locie balistycznym jest zdolna wznieść się na wysokość ponad 100 km. Na tej wysokości znajduje suię tzw. linia Karmana - umowna granica pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną.

Test systemu ratunkowego jest kolejnym krokiem przez załogowym lotem rakiety Blue Origin przewidzianym na 2017 lub 2018 rok. New Shepard wozić ma docelowo kosmicznych turystów.


Jeszcze naziemny test systemu

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: