Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Test rakietowego systemu ratunkowego Oriona

2019-07-01 Test rakietowego systemu ratunkowego Oriona

System umożliwić ma bezpieczne oddzielenie się i ucieczkę statku kosmicznego Orion od rakiety nośnej w przypadku jej awarii.


Orion (grafika: NASA)

Przetestowany zostanie rakietowy system ratunkowy określany w kosmonautyce jako Launch Abort System (LAS). Systemy takie mają załogowe statki kosmiczne. Pozwalają one na bezpieczne oddzielenie się i ucieczkę statku od rakiety nośnej w przypadku jej awarii - przed, podczas jej startu oraz w fazie wznoszenia.


Przewidywany przebieg testu

Test zostanie przeprowadzony we wtorek 2 lipca 2019 roku ze stanowiska startowego SLC-46 na kosmodromie Canaveral na Florydzie, USA.

Statek kosmiczny Orion zostanie wyniesiony w atmosferę przez specjalnie skonstruowaną rakietę Abort Test Booster (ATB). System ucieczkowy LAS uruchomi się po 55 sekundach wznoszenia na wysokości 9,4 km, w punkcie maksymalnego ciśnienia dynamicznego. Test potrwa około 3 minut.

Test będzie transmitowany na żywo przez NASA. Okno startowe otwiera się o 13.00 czasu polskiego (07.00 rano lokalnego czasu wschodniego EDT).

Orion to budowany przez NASA nowy statek kosmiczny, który zabrać ma ludzi na Księżyc (program Artemis) i potem na Marsa (jako część większego statku międzyplanetarnego).

W 2020 lub w 2021 roku odbyć się ma bezzałogowy lot Oriona wokół Księżyca, w 2022 roku zaś załogowy wokół Księżyca, w 2024 roku odbyć się ma (ponownie) lądowanie na Księżycu po ponad półwiecznej przerwie.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: