Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > TESS znalazł swoją najmniejszą planetę pozaziemską

2019-06-28 TESS znalazł swoją najmniejszą planetę pozaziemską

Teleskop kosmiczny TESS odkrył egzoplanetę o rozmiarach między Marsem i Ziemią.

TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) to kosmiczny teleskop wykrywający ezgoplanety za pomocą analizy tranzytów, czyli rejestruje przejścia planet na tle okrążanych gwiazd. Wówczas to zarejestrować można bardzo niewielkie, ale wykrywalne pociemnienie jasności gwiazdy.


TESS (grafika: NASA)

Odkryta egzoplaneta, oznaczona jako L 98-59b, krąży wokół gwiazdy znajdującej się około 35 lat świetlnych od Ziemi w kierunku Ryby Latającej, gwiazdozbioru nieba południowego. Jest to stosunkowo niedaleko, jeśli tak można mówić w przypadku kosmicznych olbrzymich odległości. Planeta okrąża gwiazdę zaledwie w 2,5 dnia.

L 98-59b ma promień stanowiący ok. 80% Ziemi. Jest około 10% mniejsza od poprzedniej rekordzistki odkrytej przez ten kosmiczny teleskop. Obiega ona gwiazdę, który jest czerwonym karłem typu M. Jego masa wynosi ok. 1/3 masy Słońca.

Wokół tej gwiazdy krążą jeszcze 2 inne, zarejestrowane wcześniej globy: L 98-59c i L 98-59d. Są większe od naszej planety odpowiednio 1,4 i 1,6 raza.


Wizualizacja artystyczna omawianych egzoplanet (grafika: NASA)

L 98-59b to najmniejsza planeta pozaziemska odkryta przez TESS. Inne kosmiczne teleskopy odkryły jeszcze mniejsze - np. Kepler-37b, której promień jest zaledwie 20% większy od Księżyca.

Misja TESS wchodzi w skład większego programu Explorer obejmującego małe i względnie tanie kosmiczne projekty badawcze. Kosztował 75 mln dolarów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: