Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Start rakiety Falcon 9 z satelitą Paz

2018-02-21 Start rakiety Falcon 9 z satelitą Paz

Hiszpański radarowy satelita szpiegowski Paz trafi na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Start satelity Paz (z hiszpańskiego pokój) odbędzie się z kosmodromu Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA. Pierwotnie start miał się odbyć 30 stycznia 2018 jednakże został przełożony na 21 lutego. 21 lutego z powodu silnego wiatru start został przełożony na 22 lutego 2018 roku.


Budowa satelity Paz (grafika: EADS Astrium)

Paz to satelita wyposażony w radar z syntetyczną aperturą (ang. Synthetic Aperture Radar, SAR) o wymiarach 5 m długości oraz 2,4 m średnicy. Platforma radarowa wywodzi się z tych zastosowanych na niemieckich satelitach szpiegowskich TerraSAR-X i TanDEM-X, które już krążą wokół Ziemi.


Budowa stadionu w Gdańsku widziana przez niemieckiego satelitę szpiegowskiego TerraSAR-X

Dane z obrazowania radarowego w paśmie X (około 9,65 GHz) zbierane mają być na 256 GB dysku. Potem wysyłane mają być na Ziemię z prędkością 300 Mbit/s do centrum kontroli w Torrejón de Ardoz pod Madrytem. Dane trasmitowane mają być przez rozkładaną, wystającą antenę o długości 3,3 metrów.


Wizualizacja satelity Paz na orbicie (grafika: Airbus)

Obrazowanie radarowe w przeciwieństwie do tego w świetle widzialnym daje obrazy satelitarane niezależnie od zachmurzenia, pory dnia i pogody.

Dostępne mają być 3 tryby pracy satelity:

  • Spotlight - ujęcia fragmentów Ziemi o wymiarach 10 km × 5 km przy rozdzielczości 1 m lub 10 km × 10 km przy rozdzielczości 2 m
  • ScanSAR - ciągłe pasy o szerokości 100 km przy rozdzielczości 15 m
  • Stripmap - pasy o szerokości 30 km przy 3 m rozdzielności lub o szerokości 15 kmprzy 6 m rozdzielczości


Satelita Paz (grafika: Airbus)

Ważący 1,2 tony satelita został zbudowany w ramach konsorcjum kierowanego przez europejską firmę Airbus Defence and Space. Przewidywany okres pracy satelity na orbicie to 5 lat.

Po satelicie Paz Hiszpanie planują wysłać kolejnego satelitę Ingenio. Będzie to optyczny satelita obserwacyjny.

Ładunek dodatkowy stanowią satelity telekomunikacyjne MicroSat 2a i MicroSat 2b. To testowe satelity przyszłej, należącej do SpaceX megakonstelacji satelitarnej Starlink. Ma ona dostarczać na Ziemi Internet satelitarny. Docelowo na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) znajdować się ma nawet 12 tysięcy takich satelitów. W ciagu następnych 5 lat miałby być wysłanych aż 4 tys. takich satelitów, które pozwoliłby już świadczyć usługę.

Oba satelity są identyczne jeśli chodzi o konstrukcje i funkcjonalność. Ich rozmiary to 1,1 m x 0,7 m x 0,7 m. Masa zaś 400 kg. Trafić mają na orbitę kołową o wysokości 511 km i inklinacji 97,44°. Przewidywany czas funkcjonowania na orbicie to 6 miesięcy. Zasilane bedą przez 2 panele słoneczne o rozmiarach 2 m x 8 m.

--- okno transmisji ze startu rakiety ---

--- okno transmisji ze startu rakiety ---

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: