Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Start rakiety Falcon 9 firmy SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną

2012-05-19 Start rakiety Falcon 9 firmy SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Dziś historyczny dzień. Startuje rakieta firmy SpaceX, która ma być pierwszym prywatnym statkiem kosmicznym mającym zacumować do innego - w tym przypadku do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


Wizualizacja zbliżania się Dragona do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (grafika: SpaceX)

Obecnie prowadzone są przygotowanie do misji. Pierwotnego terminu startu (19 maja 2012) nie udało się dotrzymać. Start został wstrzymany w podczas finalnego odliczania. Jeden z czujników zanotował bowiem zbyt duże ciśnienie. Start jest planowany na 22 maja 2012 roku.

Misja ta stanowi trzeci start rakiety nośnej Falcon 9 oraz drugi bezzałogowy lot kapsuły Dragon. To właśnie ta kapsuła ma zbliżyć się i następnie przycumować (tzw. rendezvous) do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dostarczając na jej pokład zaopatrzenie.

Lot odbywa się na zlecenie amerykańskiej agencji kosmicznej NASA w ramach programu Commercial Orbital Transportation Services (COTS). Celem jego jest opracowanie systemu zaopatrywania stacji kosmicznej ISS przez prywatny sektor.

Kapsuła Dragon ma w przyszłości wynosić ludzi i towary w kosmos oraz cumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po wyładowaniu ma powrócić na Ziemię.

Falcon 9 jest dwustopniową rakietą nośną napędzaną paliwem ciekłym (ciekły tlen i kerozyna).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: