Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Start drugiego Dragona jest bliski

2012-10-04 Start drugiego Dragona jest bliski

Znamy już termin startu bezzałogowego statku kosmicznego Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Start rakiety nośnej Falcon 9 z kosmodromu amerykańskiego lotnictwa wojskowego z Przylądka Canaveral na Florydzie (USA) wynoszącej kapsułę transportową ma się odbyć w niedzielę, 7 października 2012 roku czasu lokalnego o godzinie 10:35. Dla czasu polskiego (czas środkowoeuropejski CET) daje to godzinę 01:34 w poniedziałek dnia 8 października 2012 roku. Zapasowe terminy stanowią dwa następne dnie.


Technicy przymocowują statek kosmiczny Dragon do czoła rakiety nośnej Falcon 9 (grafika: NASA)

Start statku transportowego Dragon, oznaczonego jako misja SpaceX CRS-1, to pierwszy z 12 zakontraktowanych lotów tego statku do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kontrakt o wartości 1,6 mld dolarów na zapatrzenie zawarty został - przypomnijmy - między Amerykańską Agencją Kosmiczną (NASA) i prywatną firmą SpaceX.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma być osiągnięta 3 dni po starcie Dragona.

To druga podróż Dragona do stacji kosmicznej. Przypomnijmy, że w maju 2012 roku dobył się udany lot demonstracyjny do stacji orbitalnej. Podczas pierwszej misji Dragon spędzi kilkanaście dni przycumowany do stacji, odłączył się od niej i wrócił na Ziemię.

W przeciwieństwie do innych bezzałogowych automatycznych transportowych statków kosmicznych zaopatrujących stację kosmiczną (Progress, ATV i HTV) Dragon nie ulega zniszczeniu spaleniu w atmosferze Ziemi, ale wraca na Ziemię. Spadochrony zapewniają miękkie lądowania kapsuły na powierzchni Ziemi.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: