Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Start 2 rakiet w ciągu zaledwie 15 minut

2018-07-25 Start 2 rakiet w ciągu zaledwie 15 minut

Europejska rakieta Ariane 5 i amerykańska Falcon 9 wystartują w kosmos w odstępie zaledwie kwadransa.


Jako pierwsza, w środę 25 lipca 2018 roku o godzinie 13:25 czasu polskiego, wystartuje europejska rakieta nośna Ariane 5 ES. Wynieść ona ma na orbitę 4 satelity europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo. Tradycyjnie startować będzie ona z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej.


Przygotowania Ariane 5 ES do misji VA244 (grafika: Arianespace)

Będą to satelity od 23 do 26 konstelacji Galileo. Każdy z nich ma masę 717,7 kg. Zbudowane zostały pod kierownictwem niemieckiej firmy OHB System z Bremy. Wprowadzone one zostaną na średnią orbitę okołoziemską MEO.

Następnie, o godzinie 13:39 czasu polskiego, w Ameryce Północnej wystartuje rakieta nośna Falcon 9 firmy SpaceX. Wystartuje ona z 10 satelitami Iridium NEXT z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii, USA.


Przygotowania Falcona 9 (grafika: SpaceX)

W trakcie tej misji podjęta ma być próba odzyskania pierwszego, najdroższego stopnia rakiety. Wylądować ona ma "na słupie ognia" na zdalnie sterowanej barce Just Read The Instructions unoszącej się na Pacyfiku.

Na Pacyfiku znajdować się będzie także statek Mr. Steven. Zaopatrzony w nową sieć spróbuje on uchwycić wracające z dużej wysokości osłony aerodynamiczne satelitów.

Starty obu rakiet będzie można obejrzeć na żywo u nas w oknach poniżej, na podstronie kosmonautyka.pl/na-zywo lub na stronach internetowych Arianespace i SpaceX.Okno transmisji startu Ariane 5


Okno transmisji startu Falcona 9

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: