Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Starlink trafia na pokłady samolotów pasażerskich

2022-04-23 Starlink trafia na pokłady samolotów pasażerskich

Jeszcze w 2022 roku pierwsi pasażerowie linii lotniczych korzystać będę z pokładowego Wi-Fi dostarczanego przez satelity Starlink.


Embraer linii JSX (grafika: Wiki (CC))

Amerykańska regionalna linia lotnicza JSX to pierwszy przewoźnik lotniczy, który zostanie wyposażony w terminale SpaceX. Zapewnią one pasażerom Internet podczas lotów.

Pierwszy samolot z dostępem do sieci Starlink wystartować ma do końca 2022 roku. Dostęp do Internetu będzie za darmo (w ramach ceny biletu).

Obecnie JSX posiada 77 małe samoloty odrzutowe typu Embraer ERJ-135 oraz Embraer ERJ-145. Oferują one do 30 miejsc na pokładzie.

"JSX istnieje po to, aby latanie na krótkich dystansach było proste, szybkie i przyjemne. Wskocz na jeden z naszych wygodnych lotów i zaoszczędź do dwóch godzin, unikając zatłoczonych terminali lotniskowych i długich kolejek." - przeczytać można na stronie internetowej przewoźnika.


Siatka połączeń linii JSX (grafika: JSX)

Wiadomo, że Starlinka testują także inne amerykańskie linie lotnicze Delta Air Lines. Nie jest jasne, jaką formę przybrały testy ani jak szybko Starlink może pojawić się w samolotach pasażerskich znacznie większej Delty. Delta na pokładach ponad 300 samolotów korzysta z konkurencyjnego systemu Viasat. Do końca 2022 roku w urządzenia Viasat wyposażone ma zostać kolejne 200 samolotów przewoźnika.

Wcześniej SpaceX testowało system z amerykańskimi siłami powietrznymi. Łącza Starlink podłączone zostały do wojskowych platform, w tym także do kokpitów samolotów wojskowych oraz stacji naziemnych. Dzięki temu amerykańskie wojsko przetestowało sposoby, w jaki sposób orbitalne usługi internetowe usprawnić mogą przesyłania ogromnych ilości danych między wszystkimi teatrami działań: powietrzem, lądem, morzem, kosmosem i cyberprzestrzenią. Testy te prowadzone były w różnych bazach w całym USA - w White Sands Missile Range (Nowy Meksyk), Eglin Air Force Base (Floryda), Nellis AFB (Nevada) i Yuma Proving Ground (Arizona).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: