Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > SSLV SSLVSSLV to nowa lekka indyjska rakieta nośna.
PowstanieRakieta nośna SSLV zbudowana została przez indyjską agencję kosmiczną ISRO. Wynosić ona ma na niską orbitę okołoziemską (LEO) ładunki o masie do 500 kg. BudowaSSLV to rakieta trzystopniowa na paliwo stałe.
Dane techniczne rakiety nośnej SSLV:
LotyPierwszy lot rakiety odbył się 7 sierpnia 2022 roku. Podczas niego wyniesiony miał zostać indyjski satelita obserwacyjny EOS-02.
Wynoszone dwa satelity trafić miały na niską orbitę okołoziemską (LEO) o wysokości 350 km i inklinacji 37 stopni. Jednakże z powodu nieprawidłowego działa ostatniego członu VTM zostały one wprowadzone na niestabilną eliptyczną orbitę 356 x 76 km i nastąpiła ich deorbitacja (spłonęły w atmosferze). Oprogramowanie stopnia nie zdołało zidentyfikować i skorygować awarii czujnika, co doprowadziło do zbyt krótkiego jego uruchomienia (0,1 s). Pierwszy starty odbył się z kosmodromu Sriharikota, z istniejącego stanowiska startowego. Kolejne starty odbywać się będą z budowanego właśnie kompleksu Small Satellite Launch Complex (SSLC). Podczas kolejnych lotów rakieta wyniesione m.in. małe satelity obserwacyjne konstelacji Global dla amerykańskiej firmy BlackSky. Starty odbywać się mają także z budowanego kosmodromu Kulasekharapatnam. Koszt startu rakiety wynosić ma 4,2 mln dolarów. Wsparcie
|