Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > BlackSky

BlackSky

BlackSky to konstelacja amerykańskich satelitów obserwacyjnych Ziemi.

Firma powstała w 2015 roku. Już rok później wyniosła ona swojego pierwszego satelitę BlackSky Pathfinder. Potem zaś 7 satelitów operacyjnych ponumerowanych od 1 od 7. Do ich wyniesienia użyto rakiet nośnych PSLV, Elecron i Falcon 9.

Satelity BlackSky wykonują zdjęcia satelitarne o rozdzielczości 1 m z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO), z wysokości około 500 km nad Ziemią.

W firmę zainwestowały kilkaset mln dolarów fundusze inwestycyjne oraz firmy Thales Alenia Space, Intelsat czy też Telespazio.

Docelowo konstelacja składać się z 16 satelitów. Satelity budowane są dla BackSky przez przez firmę LeoStella.

Platforma analityczna Spectra AI, która bazuje na sztucznej inteligencji, pozwala na wykrywanie i obserwację zmian na zdjęciach satelitarnych. Wśród miliony wydarzeń na całym świecie zarejestrowanych na zdjęciach satelitarnych wykrywać ona może kluczowe obiekty w krytycznych lokalizacjach, takich jak np. porty, lotniska czy place budowy.


Port Elizabeth w RPA w systemie Spectra AI (grafika: BlackSky)

Zautomatyzowanie procesu wykrywania minimalizuje potrzebę analizy obrazowania przez człowieka i czasochłonnej eksploatacji zdjęć satelitarnych. Użytkownik systemu otrzymuje powiadomienia o wykrytych zmianach w zdefiniowanym przez siebie zakresie.

Platforma Spectra AI łączy zdjęcia satelitarne z innymi danymi jak z aktualne doniesienia prasowe z całego świata, media społecznościowe, dane z naziemnych czujniki (Internet Rzeczy IoT), oraz innych źródeł danych.

Dzięki tak połączonym informacjom platforma Spectra AI daje świadomość sytuacyjną szczególnie decydentom - zarówno cywilnym jak i wojskowym.


Platforma Spectra AI wykorzystywana do śledzenia terenów amerykańskich instalacji wojskowych podczas pandemii koronawirusa (grafika: BlackSky)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: