Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > SpaceX zaopatrywać będzie wokółksiężycową stację Gateway

2020-03-27 SpaceX zaopatrywać będzie wokółksiężycową stację Gateway

Nowy statek kosmiczny Dragon XL dostarczać będzie ładunki dla NASA na Gateway, bazę dla powrotu ludzi na Księżyc.

Gateway to budowana mała stacja księżycowa, która po wyniesieniu w kosmos krążyć ma wokół Księżyca. W realizowanym programie Artemis powrotu ludzi na Księżyc stanowić ma ona punkt przesiadkowy w drodze na powierzchnię Srebrnego Globu.


W celu dostaw powstanie nowy statek dostawczy Dragon XL - tutaj zwizualizowany po odłączeniu się od drugiego stopnia rakiety nośnej (grafika: SpaceX)

"Powrót na Księżyc i wspieranie przyszłek eksploracji kosmosu wymaga przystępnych cenowo dostaw znacznych ilości ładunku. Dzięki partnerstwu z NASA, SpaceX od 2012 roku dostarcza eksperymentów naukowych oraz krytycznego zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Teraz mamy zaszczyt kontynuować pracę poza orbitą ziemską i przewozić ładunki Artemis na Gateway." - powiedziała Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjny SpaceX.

Dragon XL wynoszony ma być rakietą nośną Falcon Heavy. Jednorazowo dostarczać on będzie mógł na stację 5 ton towaru - zapasów oraz sprzętu potrzebnego do powrotu ludzi na powierzchnię Księżyca.


Dragona XL wynosić będzie ciężka rakieta nośna Falcon Heavy (grafika: SpaceX)

Wysłane statki Dragon XL będą jednorazowe. Po odłączneniu od stacji nie będą wracać na Ziemię. Transporty realizowane będą dla NASA w ramach wieloletniego kontaktu dostawczego Gateway Logistics Services (GLS).

Na dostawy na stację Gateway agencja przewidziała budżet o wysokości 7 mld dolarów. Firma SpaceX jest pierwszym komercyjnym dostawcą na stację Gateway.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: