Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > SpaceX CRS-22

SpaceX CRS-22

Planowana misja zaopatrzeniowa SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

SpaceX CRS-22 to już dwudziesta druga misja zaopatrzeniowa statku Dragon firmy SpaceX do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach programu Commercial Resupply Services organizowanego przez NASA.

Start rakiety nośnej Falcon 9 ze statkiem towarowym Dragon planowany jest na 3 czerwca 2021 roku.

Rakieta wystartuje z platformy startowej LC-39A na kosmodromie Canaveral, położonym na Florydzie w USA.

Towarowy statek kosmiczny typu Dragon 2 zabierze ze sobą pierwszy zestaw nowych paneli słonecznych dla ISS. Zestaw taki, nazwany iROSA, po rozwinięciu zasłaniać będzie część starych paneli, już zdegradowanych czasem. Na stacji znaleźć się mają w sumie trzy takie zestawy, każdy z nich wyniesiony zostanie osobnym lotem. Dzięki wymianie moc dostarczana z paneli słonecznych stacji wzrosnąć ma z 160 do 215 kW.

Podczas tej misji wykorzystany zostanie nowy pierwszy stopień rakiety, jeszcze nie używany (Falcon 9 to rakieta częściowo wielokrotnego użytku). Także tym razem oglądać będzie można lądowanie pierwszego stopnia na "słupie ognia". Wylądować ona na autonomicznej barce znajdującej się na Atlantyku.

Na swoim pokładzie statek wyniesie także zapasy, sprzęt i eksperymenty naukowe dla astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wyniesie także miniaturowe satelity typu CubeSat, które uwolnione zostaną w kosmos z wnętrza stacji kosmicznej.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: