Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > SpaceX CRS-17

2019-05-04 SpaceX CRS-17

Pierwsza w 2019 roku misja stricte zaopatrzeniowa SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

SpaceX CRS-17 to już siedemnasta misja zaopatrzeniowa statku Dragon firmy SpaceX do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach programu Commercial Resupply Services organizowanego przez NASA.


Rakieta nośna Falcon 9 przed startem (grafika: SpaceX)

Start rakiety nośnej Falcon 9 ze statkiem towarowym Dragon pierwotnie był zaplanowany na 1 maja 2019 roku, przesunięty jednak na sobotę 4 grudnia 2019 roku, na godzinę 08:48 czasu polskiego (06:48 UTC). Spowodowane to było wpierw awarią systemu zasilania stacji orbitalnej oraz problemi technicznymi z barką-lądowiskiem.


Cała oficjalna relacja ze startu

Rakieta wystartowała z platformy startowej SLC-40 na kosmodromie Canaveral, położonym na Florydzie w USA. Jako, że Falcon 9 to rakieta częściowo wielkokrotnego użytku, to tym razem także oglądać można było lądowanie pierwszego stopnia na "słupie ognia". Wylądowała on na autonomicznej barce "Of Course I Still Love You" znajdującej się na Atlantyku, około 30 km od brzegu. Choć początkowo planowane było lądowanie na platformie Landing Zone 1 to nie było to możliwe po wybuchu podczas testów silników załogowej wersji kapsuły Dragon.

Na swoim pokładzie ma zapasy, sprzęt i eksperymenty naukowe (2 482 kg) dla astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Do stacji orbitalnej transportowy Dragon zadokuje w poniedziałek, 6 maja 2019 roku. Użyta kapsuła Dragon już wczesniej odwiedziła ISS, w sierpniu 2017 roku podczas misji CRS-12.

Na stację trafi m.in. OCO-3. Jest to przyrząd służący do pomiarów stężenia dwutlenku węgla w atmosferze Ziemi. Znalazł się także prototyp komputera pracującego w kosmosie SSIVP. Został on opracowany na Uniwersytecie w Pittsburghu i służyć on ma do obróbki zdjęć. Jest także Space Test Program - Houston 6 (STP-H6) - zestaw kosmicznych eksperymentów amerykańskich Sił Powietrznych.

Kolejny start rakiety firmy SpaceX planowany jest na połowę maja 2019 roku. Podczas niego zostaną wyniesione satelity konstelacji Starlink, która dostarczać ma Internet satelitarny.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: