Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Izrael leci na Księżyc!

2018-07-16 Izrael leci na Księżyc!

SpaceIL to budowany pierwszy izraelski lądownik księżycowy i stojąca za nim izraelska organizacja non-profit.


Prezentacja lądownika

Organizacja SpaceIL założona zostało przez 3 młodych inżynierów pod koniec 2010 roku, aby wziąć udział w ambitnym międzynarodowym konkursie Google Lunar XPRIZE na amatorski lądownik księżycowy. Mimo, że nikomu się nie udało wygrać konkursu i został on w marcu 2018 roku odwołany, to SpaceIL kontynuował dalsze prace na swoim lądownikiem.


Lądownik księżycowy SpaceIL (grafika: SpaceIL)

O ile inne zespoły biorące udział w konkursie opracowały łaziki (konkurs wymagał od pojazdu przemieszczenia się na Księżycu) to SpaceIL opracował koncepcję "skoku". Po wylądowaniu lądownik będzie mógł ponownie wystartować wykorzystując resztę paliw pozostałego w jego układzie napędowym, a następnie wykonać kolejne lądowanie 500 metrów dalej.

Lądownik waży 600 kg, ma 1,5 m wysokości i 2 m średnicy. Paliwo, niezbędne do opuszczenia orbity wokół Ziemi i dolotu na Księżyc oraz lądowania, stanowi 75% jego całkowitej wagi.

Lądownik wystrzelony ma zostać w kosmos w grudniu 2018 roku. Stanowić będzie ładunek dodatkowy amerykańskiej rakiety nośnej Falcon 9 firmy SpaceX.


Trajektoria lotu (grafika: SpaceIL)

Sonda odłączy się od rakiety nośnej i po wykonaniu kilku eliptycznych orbit rozpocznie ona podróż do Księżyca. Następnie wyhamowana wejdzie na orbitę wokół Księżyca, gdzie przebywać będzie od 1 tygodnia do 1 miesiąca. Proces ten będzie wykonywany autonomicznie przez system nawigacji sondy.

Cała podróż na Księżyc ma trwać około 2,5 miesiąca od startu do lądowania. Podczas lądowania robione będą zdjęcia i wideo. Mierzone będzie także pole magnetyczne Księżyca w ramach eksperymentu naukowego przeprowadzonego we współpracy z Instytutem Weizmanna. Dane przesłane będą do centrum kontrolnego należącego do koncernu zbrojeniowego Israel Aerospace Industries (IAI).

Lądowanie na Księżycu odbyć się ma 13 lutego 2019 roku. Na pokładzie lądownika znajdować się będzie izraelska flaga.


Wyznaczono już główne jak i zapasowe miejsce lądowania (grafika: SpaceIL)

Jeśli się to uda to Izrael zostanie 4 krajem, który osiągnie Księżycu i na nim łagodnie wyląduje. Do tej pory udało się to tylko Rosji, USA i Chinom.

Projekt kosztował 88 mln dolarów, z czego większość pochodziła od prywatnych darczyńców.

"Wystrzelenie pierwszej izraelskiej sondy kosmicznej wypełni Izrael dumą w 70 rocznicę powstania. To narodowe osiągnięcie, które wprowadzi nas na mapę kosmiczną świata." - powiedział Morris Kahn, szef organizacji i główny sponsor.

Ostatnia konferencja prasowa projektu

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: