Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Izrael leci na Księżyc! 2018-07-16 Izrael leci na Księżyc!SpaceIL to izraelski lądownik księżycowy i stojąca za nim izraelska organizacja non-profit.
Organizacja SpaceIL założona zostało przez 3 młodych inżynierów pod koniec 2010 roku, aby wziąć udział w ambitnym międzynarodowym konkursie Google Lunar XPRIZE na amatorski lądownik księżycowy. Mimo, że nikomu się nie udało wygrać konkursu i został on w marcu 2018 roku odwołany, to SpaceIL kontynuował dalsze prace na swoim lądownikiem.
O ile inne zespoły biorące udział w konkursie opracowały łaziki (konkurs wymagał od pojazdu przemieszczenia się na Księżycu) to SpaceIL opracował koncepcję "skoku". Po wylądowaniu lądownik będzie mógł ponownie wystartować wykorzystując resztę paliw pozostałego w jego układzie napędowym, a następnie wykonać kolejne lądowanie 500 metrów dalej. Lądownik waży 600 kg, ma 1,5 m wysokości i 2 m średnicy. Paliwo, niezbędne do opuszczenia orbity wokół Ziemi i dolotu na Księżyc oraz lądowania, stanowi 75% jego całkowitej wagi. Lądownik wystrzelony został 22 lutego 2019 roku. Stanowi ładunek dodatkowy amerykańskiej rakiety nośnej Falcon 9 firmy SpaceX.
Sonda odłączy się od rakiety nośnej i po wykonaniu kilku eliptycznych orbit rozpocznie ona podróż do Księżyca. Następnie wyhamowana wejdzie na orbitę wokół Księżyca, gdzie przebywać będzie od 1 tygodnia do 1 miesiąca. Proces ten będzie wykonywany autonomicznie przez system nawigacji sondy. Cała podróż na Księżyc ma trwać około 2,5 miesiąca od startu do lądowania. Podczas lądowania robione będą zdjęcia i wideo. Mierzone będzie także pole magnetyczne Księżyca w ramach eksperymentu naukowego przeprowadzonego we współpracy z Instytutem Weizmanna. Dane przesłane będą do centrum kontrolnego należącego do koncernu zbrojeniowego Israel Aerospace Industries (IAI). Sonda wylądować ma ładognie na Morzu Jasności w czwartek 11 kwietnia 2019 roku. Na pokładzie lądownika znajdować się będzie izraelska flaga.
Jeśli się to uda to Izrael zostanie 4 krajem, który osiągnie Księżyc i na nim łagodnie wyląduje. Do tej pory udało się to tylko Rosji, USA i Chinom. Projekt kosztował 88 mln dolarów, z czego większość pochodziła od prywatnych darczyńców. "Wystrzelenie pierwszej izraelskiej sondy kosmicznej wypełni Izrael dumą w 70 rocznicę powstania. To narodowe osiągnięcie, które wprowadzi nas na mapę kosmiczną świata." - powiedział Morris Kahn, szef organizacji i główny sponsor. Ostatnia konferencja prasowa projektu Wsparcie
|