Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Sonda Hayabusa 2 pobrała próbkę asteroidy

2019-02-21 Sonda Hayabusa 2 pobrała próbkę asteroidy

Japońska sonda Hayabusa 2 pobrała swoją pierwszą próbkę asteroidy Ryugu. Ma ona być przesłana w 2020 roku.


Asteroida Ryugu (grafika: JAXA)

162173 Ryugu to planetoida z grupy Apolla okrążająca Słońce w ciągu 1 roku i 109 dni. Ma około 0,9 km średnicy. Jej wiek ocenia się na 4,5 lat.


Orbita asteroidy Ryugu (grafika: Wikipedia)


Cień sondy Hayabusa 2 na powierzchni stareoidy Ryugu podczas obniżania się w celu pobrania próbki powierzchni (grafika: JAXA)


Sekwencja pobrania próbki (grafika: JAXA)

W tym celu sonda opuściła się na powierzchnię Ryugu i z bliskiej odległości wystrzeliła w skalistą powierzchnię 5 gramowy pocisk z tantalu.


Pocisk (grafika: JAXA)

Następnie zebrała kawałki wyrzuconego materiału za pomocą specjalnego "rogu" zbierającego.

Pobranie próbki miało pierwotnie nastąpić w październiku 2018 roku. Jednak zdjęcia Hayabusa 2 ujawniły, że powierzchnia Ryugu jest bardziej nierówna i chropowata niż się spodziewano. Zespół misyjny potrzebował więcej czasu, aby znaleźć dobre miejsce do pobierania próbek.


Zespół misji Hayabusa 2 cieszy się z powodzenia pozyskania próbki (grafika: JAXA)

Pobrana próbka asteroidy, wraz z 2 kolejnymi próbkami mającymi być pobranymi w kolejnych tygodniach, wrócić ma na Ziemię w grudniu 2020 roku. Służy do tego specjalnie w tym celu zaprojektowany powrotnik sondy.


Relacja z pobrania próbki

Hayabusa 2 to druga japońska sonda na asteoridę. W ramach wcześniejszej misji Hayabusa w 2010 roku dostarczono na Ziemię pierwsze próbki materii innej planetoidy Itokawa.

Japońska Hayabusa 2 nie jest jedyną obecnie trwającą misją próbkowania asteroidy. Podobny cel ma także zbudowana przez NASA amerykańska sonda kosmiczna OSIRIS-REx. W połowie 2020 roku pobrać ona ma próbki asteroidy Bennu i wrócić z nimi na Ziemię we wrześniu 2023 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: