Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > OSIRIS-REx

OSIRIS-REx

OSIRIS-REx to amerykańska sonda kosmiczna na asteroidę, która pobrać ma jej próbki oraz przesłać je na Ziemię.

Celem sondy kosmicznej OSIRIS-REx (ang. Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security Regolith Explorer) jest planetoida Bennu. Sonda została wysłana w kosmos 8 września 2016 roku.


Wizualizacja sondy pobierającej próbkę z powierzchni asteroidy (grafika: NASA)

Planetoida (101955) Bennu została odkryta w 1999 roku. Ma około 500 metrów średnicy. Jej masa to 86 milionów ton.

3 grudnia 2018 roku sonda dotarła w pobliże Bennu. Następnie sonda zbliży się do planetoidy na odległość około 5 km i wejdzie na jej orbitę. Stworzona zostanie mapa planetoidy i wybrane najlepsze możliwe miejsce do pobrania próbek. Próbka powierzchni asteroidy pobrana zostanie przez wysięgnik.

W marcu 2021 roku sonda ma rozpocząć lot powrotny w kierunku Ziemi. Lądowanie powrotnika z próbkami zostało zaplanowane na 24 września 2023 roku. Lądowanie małej kapsuły odbyć się ma na pustynii w Utah, USA. Naukowcy spodziewają się pozyskania od 60 do 2 000 gramów próbek.


Prezentacja wideo misji

Jeśli się to uda OSIRIS-REx będzie drugą po japońskiej Hayabusa sondą, która pobierze próbki asteroidy oraz prześle je na Ziemię.

Sonda OSIRIS-REx po New Horizons i Juno jest trzecią sondą programu NASA o nazwie New Frontiers. Budżet misji sondy OSIRIS-REx to około 1 mld dolarów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: