Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Sojuz TMA-19M wrócił na Ziemię

2016-06-18 Sojuz TMA-19M wrócił na Ziemię

W Kazachstanie wylądowała szczęśliwie rosyjska kapsuła kosmiczna Sojuz TMA-19M. Z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wrócił na jej pokładzie Amerykanin, Rosjanin i Brytyjczyk.

Załoga Sojuza TMA-19M:

  • Jurij Malenczenko (Rosja) - dowódca
  • Timothy Peake (Wielka Brytania) - inżynier pokładowy
  • Timothy Kopra (USA) - inżynier pokładowy


Oddokowanie Sojuza TMA-19M od stacji orbitalnej

Podczas 186 dni pobytu kosmonautów do stacji orbitalnej przybyło 5 statków kosmicznych: 2 rosyjskie bezzałogowe staki transportowe Progress, amerykańskie bezzałogowe transportowe Dragon i Cygnus oraz w marcu 2016 roku załogowy statek kosmiczny Sojuz TMA-20M z kolejną załogą.

Podczas pobytu na stacji Timothy Kopra z NASA wykonał 2 spacery kosmiczne. Tim Peake z ESA i Jurij Malenczenko z Roskosmos wykonali zaś po jednym spacerze kosmicznym.

Jurij Malenczenko był w kosmosie po raz szósty. Po raz pierwszy w 1994 roku udał on się Sojuzem na stację kosmiczną Mir. W 2000 roku wchodził w skład załogi amerykańskiego wahadłowca Atlantis, który przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Załoga Sojuza TMA-19M
Załoga Sojuza TMA-19M (grafika: NASA)

Co ciekawe w 2003 roku podczas swojego wcześniejszego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ożenił się jako pierwszy w kosmosie ze swoją wybranką Jekateriną. Jego żona znajdowała się wówczas w sali Johnson Space Centers (JSC) w Houston. Ceremonia odbyła się przez łącze wideo.

Timothy Kopra po raz pierwszy był w kosmosie w 2009 roku. Pierwszy lot kosmiczny odbył na pokładzie wahadłowca Endeavour. Na Ziemię powrócił razem z członkami innego amerykańskiego wahadłowca Discovery (misja STS-128).

Timothy Peake to pierwszy brytyjski astronauta, który poleciał na Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Były pilot armii brytyjskiej jak do tej pory jest jedynym Brytyjczykiem przyjętym do europejskiego korpusu astronautów ESA. Wszyscy poprzedni urodzeni w Zjednoczonym Królestwie astronauci latali w kosmos jako obywatele amerykańscy poprzez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Pierwszym zaś Brytyjczykiem w kosmosie była Helen Sharman, która w 1989 roku poleciała na nieistniejącą już rosyjską stację orbitalną Mir w ramach prywatnego przedsięwzięcia.

Lądowanie tradycyjnie odbyło się na stepach w  Kazachstanie
Lądowanie tradycyjnie odbyło się na stepach w Kazachstanie (grafika: NASA)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: