Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Roskosmos wynosi satelity Ekspress-80 i 103

2020-07-30 Roskosmos wynosi satelity Ekspress-80 i 103

Świętująca kilkanaście dni temu swoje 55-lecie lotów rakieta nośna Proton wyniesie satelity telekomunikacyjne Ekspress-80 i Ekspress-103.

Satelity wyniesione zostaną na orbitę geostacjonarną (grafika: Roskosmos)

Rakieta nośna Proton-M startować będzie z dzierżawionego przez Rosję kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Start planowany jest na 30 lipca 2020 roku na godz. 23:25 czasu polskiego (21:25 czasu uniwersalnego UTC). Będzie transmitowany na żywo.


Okno tranmisji na żywo

Satelity o masie ponad 2 ton każdy zbudowane zostały przez należące do Roskosmosu zakłady im. Rieszetniowa w Żeleznogorsku. To główna spółka projektująca i budujące satelity w Rosji. W niej powstały m.in. satelity rosyjskiego systemu nawigacji GLONASS. Powstały we współpracy z włoskim Thales Alenia Space. Bazują na platformie satelitarnej Ekspress-1000H.

"Wisząc" w stałym punkcie orbity geostacjonarnej zapewnią one usługi telekomunikacyjne w całej Rosji oraz krajach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Będzie to głównie telewizja satelitarna, radio satelitarne oraz Internet satelitarny.

Każdy z satelitów ma 38 transponderów. Ekspress-80 będzie znajdował się na pozycji satelitarnej 80°E, zaś Ekspress-103 na pozycji 103°E.

Satelity nadzorowane będą przez RSCC (Russian Satellite Communications Company), rosyjskiego państwowego operatora satelitarnego.

Przewidywany czas pracy satelitów na orbicie to 15 lat.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: