Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > GLONASS

GLONASS

GLONASS to rosyjski globalny system nawigacji satelitarnej.

W założeniach GLONASS pozwalać miał na ustalenie pozycji z dokładnością do 65 m. W praktyce jest dużo dokładniejszy - dla celów cywilnych dokładność wynosi 10 m.

Budowa systemu rozpoczęła się w 1976 roku, czyli jeszcze za czasów ZSRR. Pierwszy satelita systemu zostały wyniesiony na orbitę w 1982 roku. Do kwietnia 1991 ZSRR wystrzeliła w sumie 43 satelitów systemu plus 5 testowych. Jednakże w chwili upadku ZSRR tylko 12 z nich funkcjonowało. Zatem system cały czas nie był kompletny - jego zasięg był wciąż ograniczony a nie globalny. Dopiero w 2010 udało się osiągnąć zasięg całej Rosji, zaś w 2011 roku osiągnąć jego pełną globalną operacyjność, czyli działające 24 satelity.

Satelity systemu GLONASS znajdują się na średniej orbicie okołoziemskiej MEO na wysokości 19 130 km nad Ziemią.

System GLONASS obecnie utrzymywany jest przez rosyjską agencję kosmiczną Roscosmos.

GLONASS stanowi konkurencję i uzupełnienie dla amerykańskiego systemu GPS, budowanych obecnie europejskiego systemu Galileo i chińskiego Compass.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: