Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Rakieta Antares ze statekim Cygnus w drodze do stacji kosmicznej

2013-09-18 Rakieta Antares ze statekim Cygnus w drodze do stacji kosmicznej

Stworzona przez prywatną firmę Orbital Sciences Corporation rakieta nośna Antares wyniosła na orbitę wokołoziemską statek transportowy Cygnus. Jego zdaniem jest zaopatrywanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


Rakieta Antares wystartowała w środę 18 września 2013 roku po południu naszego czasu (grafika: NASA)

Jest to pierwszy lot firmy Orbital do krążącej wokół Ziemi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rakieta nośna Antares jak i statek kosmiczny Cygnus powstały w wyniku rozpisania kilka lat temu konkursu NASA, która postanowiła dostarczać ludzi i sprzęt na stację przy wykorzystanie prywatnych firm.

Amerykańska firma Orbital Sciences Corporation była jednym z wielu, które stanęły do wyścigu o liczone w miliardach dolarów rządowe kontrakty NASA. Wygrała i podobnie jak druga wyłoniona firma SpaceX zaprojektowała i stworzyła odpowiednie rakiety nośne i statki kosmiczne.

Kosmiczny statek transportowy Cygnus po serii próbnych manewrów na orbicie przydokować do stacji ISS. Zabrał on ze sobą niemal 600 kilogramów żywności i ubrań dla członków 37 załogi stacji orbitalnej.

Dokowanie Cygnusa do stacji ma odbyć się w niedzielę. Po jego opróżnieniu z ładunku statek odcumumować ma za pięć tygodni. 24 października 2013 roku spłonie on w atmosferze, a jego szczątki spadną do Pacyfiku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: