Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Powstaje pomnik jedynego kota w kosmosie

2019-09-02 Powstaje pomnik jedynego kota w kosmosie

Felicette to pierwszy i jak do tej pory jedyny kot w kosmosie. Będzie miała swój pomnik.

Czarno-biała kotka, znaleziona na ulicy Paryża, wystartowała 18 października 1963 roku na pokładzie francuskiej rakiety Veronique AGI z francuskiego kosmodromu Hammaguir na Saharze (dzisiejsza Algieria). Mimo, że nie weszła na orbitę (był to lot suborbitalny) to osiągnęła ona pułap około 155 km, czyli 55 km powyżej umownej granicy kosmosu.


Felicette na tle rakiety którą poleciała (grafika: CNES, Wikipedia (CC))

W 2017 roku artysta Matthew Serge Guy postanowił upamiętnić nietypową pasażerkę i poprowadził kampanię na Kickstarterze w ramach której 141 darczyńców zobowiązało się do przekazania ponad 57 tys. dolarów na zaprojektowanie i wykonanie pomnika Felicette.


Pierwotny projekt (grafika: Matthew Guy)

Artysta pierwotnie wyobrażał sobie posąg Felicette siedzącej na rakiecie. Zrezygnowano z tego, bowiem kot został zmuszony przez ludzi do lotu wbrew swojej woli. Taka poza byłaby brakiem wyczucia na los zwierzęcia. Guy przeprojektował zatem posąg i umieścił Felicette na globie Ziemii. Z głową zwróconą do góry, patrzącą w gwiazdy powyżej.


Ostateczny projekt (grafika: Matthew Guy)

Na początku 2019 roku w końcu postanowiono w którym miejscu stanie pomnik. Rzeźbę przyjmie Międzynarodowy Uniwersytet Kosmiczny (ang. International Space University) w Strasburgu, we Francji. Posąg Felicette będzie dzielił przestrzeń w sali pionierów m.in. z popiersiem Jurija Gagarina.

Dokładna data ustawienia posągu jest jeszcze nieznana. Zależy od obciążenia pracą projektanta i od odlewni, która wykonać ma posąg Felicette w brązie.

Więcej o kotce:

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: