Kosmonautyka.pl |
||
Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Felicette - pierwszy i jedyny kot w kosmosie 2017-02-01 Felicette - pierwszy i jedyny kot w kosmosie6 lat po locie rosyjskiej Łajki Francuzi wysłali w kosmos kota.
18 października 1963 roku z francuskiego kosmodromu Hammaguir na Saharze (dzisiejsza Algieria) wystartowała rakieta Veronique AGI. Na jej pokładzie znajdował się czarno-biały kot o przyjaznej naturze znaleziony na ulicy Paryża. Było to pierwszy i do tej pory jedyny lot kota w kosmos. Kotka Felicette nie weszła na orbitę, bowiem to był lot suboorbitalny. Jednakże osiągnęła pułap około 155 km. Jest to powyżej tzw. linii Karmana, umownej granicy przestrzeni kosmicznej leżącej na wysokości 100 km na powierzchnią Ziemi. Po osiągnięciu pułapu kapsuła z kotem oddzieliła się od rakiety i wylądowała na Ziemi na spadochronie. Cały lot trwał mniej niż 15 minut.
Elektrody wprowadzone w mózg Felicette transmitowały podczas lotu impulsy na Ziemię. Według informacji Centre d'Enseignement et de Recherches de Médecine Aéronautique (CERMA), która kierowała lotem, Felicette dostarczyła ważnych naukowych danych. Felicette została wybrana spośród w sumie 14 kotów, które przeszły przygotowania do lotu. "Trening" zawierał takie zadania jak pobyt w komorze ciśnień lub wirowanie w centryfudze. Zaledwie 6 dni później po udanym locie Felicette Francuzi próbowali wysłać w kosmos drugiego kota. Jednakże rakieta wzniosła się na wysokość tylko 88 km - zatem poniżej linii Karmana (100 km). Kapsułę znaleziono daleko do miejsca startu dopiero 2 dni później. Kot nie przetrwał lotu. Nigdy nie otrzymał on imienia.
W tym czasie Felicette wróciła do Paryża, gdzie trzymana była w laboratorium CERMA przez następne 2-3 miesięcy przechodząc badania. Niestety potem uśpiono ją by móc zbadać jego mózg i wszczepione w niego elektrody. Rakieta Veronique (skrót od franc. VERnon et electrONIQUE), która wyniosła kota, wywodziła się z niemieckiej rakiety balistycznej V2. Z tą różnicą, że napędzana była przez paliwo składające się z kwasu azotowego i terpentyny (nie ciekłego tlenu i alkoholu). Pracowali nad nią byli pracownicy centrum rakietowego w Peenemünde.
Rakiety Veronique budowano w Vernon w Normandii w latach 1950-1969. Opracowano jej kilka wersji, w tym AGI. Rakieta Veronique wraz z Diamant utorowała drogę dla późniejszych rakiet rodziny Ariane, które są używane do dziś. Wsparcie
|