Kosmonautyka.pl |
||
Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Peenemünde PeenemündePeenemünde to niemiecki ośrodek rakietowy podczas 2 wojny światowej.Położone na wyspie Uznam nad bałtyckim wybrzeżem Peenemünde stanowiło największy niemiecki ośrodek rakietowy podczas 2 wojny światowej. Około 10 tys. osób pracowało w nim nad bronią rakietową. W październiku 1942 roku z niego zdołano po raz pierwszy na świecie wystrzelić rakietę (V2) w kosmos (powyżej linii Karmana).
Ze względu na znaczenie dla rozwoju kosmonautyki Peenemünde określane jest jako kolebka nowoczesnej kosmonautyki. Opracowano w nim została m.in.: Szczególne znaczenia miała V2. Była to pierwsza rakieta balistyczna, która po wojnie stanowiła podstawę do opracowania kilku rakiet późniejszych - w tym nośnych wykorzystywanych w kosmonautyce przez USA, Rosję i Francję.PowstanieOśrodek badawczy w Peenemünde powstał w 1937 roku, gdy okazało się, że istniejący pod Berlinem ośrodek rakietowy w pobliżu wsi Kummersdorf jest niewystarczający. OśrodekNa ośrodek Peenemünde składały się 2 części:
Lokalizacja na wybrzeżu Bałtyku w otoczeniu wody zapewniała większe bezpieczeństwo podczas próbnych startów i łatwiejsze bycie poza wzrokiem osób nieuprawnionych. ZniszczeniePodczas wojny Peenemünde zostało kilkakrotnie bombardowane przez brytyjskie i amerykańskie bombowce. Po nalotach produkcję rakiet v2 przeniesiono do podziemnych zakładów. Po wojny większość pracujących w ośrodku Peenemünde została przechwycona i wywieziona do USA w ramach Operacji Paperclip. Część z nich także przewieziona do Wielkiej Brytanii i Rosji. Po wojnie ośrodek w Peenemünde został zniszczony przez aliantów do końca. Ocalały jedynie:
MuzeumObecnie w dawnej elektrownii znajduje się muzeum historyczno-techniczne (Historisch-Technische Museum Peenemünde, w skrócie HTM).
Wsparcie
|