Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Operacja Paperclip

Operacja Paperclip

Operacja Paperclip (z ang. spinacz) to operacja wojskowa mając na celu przerzucenie do USA czołowych niemieckich naukowców, w tym rakietowych, w końcowym okresie i po zakończeniu II wojny światowej.


Zespół von Brauna (grafika: NASA)

Przerzucenie objęło zespół Wernhera von Brauna, który pracował nad projektami V1 i V2 w White Sands Missile Range w stanie Nowy Meksyk. Prowadzili oni tam dalsze prace V2 wykorzystując egzemplarze rakiet oraz ich części przejęte i przetransportowane z Niemiec. Prowadzili także prace nad pociskami kierowanymi w Fort Bliss w Teksasie.

W kwietniu 1950 grupa została przeniesiona do Army Ballistic Missile Agency (ABMA) w Redstone Arsenal w Huntsville, Alabama. Tam prowadziła pracę na pociskami rakietowymi dla lądowej armii amerykańskiej U.S. Army aż do przeniesienia jej do powstałego właśnie NASA. (National Aeronautic and Space Administration).

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: