Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwszy z serii Cygnus przybył do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

2014-01-12 Pierwszy z serii Cygnus przybył do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Zaopatrzeniowy bezzałogowy statek kosmiczny Cygnus zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Cygnus jeszcze na Ziemi (grafika: Orbital)

Start i przybycie statku Cygnus rozpoczyna regularne loty zaopatrzeniowe tego statku. Misja Orbital-1 jest pierwszą z ośmiu zakontraktowanych misji zaopatrzeniowych w ramach kontraktu między NASA i prywatną firmą kosmiczną Orbital Sciences Corporation. Statki wynoszone przez rakiety nośne Antares (również konstrukcji firmy Orbital) dostarczać mają pożywienie, ubrania, nowe instrumenty i eksperymenty naukowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W niedzielę 12 stycznia 2014 roku kosmonauci stacji złapali znajdującego się na robicie już trzy dni Cygnusa za pomocą ramienia Canadarm2 i zacumowali go do modułu Harmony stacji.

Przechwycony Cygnus (grafika: NASA TV)

Na pokładzie statku znajdowało się 1260 kg zaopatrzenia. Wśród niego były także nanosatelity. Pierwotnie dostawa miała być zrealizowana w grudniu, ale NASA odwołała lot z powodu awarii chłodzenia ISS.

Statek zadokowany będzie do stacji do 18 lutego 2014 roku, kiedy to zostanie odcumowany. Dzień później zostanie zdeorbitowany spłonie wchodząc w gęste warstwy atmosfery Ziemi.

Warto wspomnieć, że Cygnus już wcześniej odwiedził ISS. 18 września 2013 roku rakieta Anatares wyniosła statek Cygnus po raz pierwszy - jednak była to tylko misja demonstracyjna.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: