Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwszy lot rakietowy VSS Unity

2018-04-05 Pierwszy lot rakietowy VSS Unity

Rakietoplan VSS Unity (SpaceShipTwo) wykonał swój pierwszy lot z włączonym silnikiem rakietowym.


Pierwszy lot rakietowy VSS Unity (grafika: Virgin Galactic)

VSS Unity to drugi pojazd typu SpaceShipTwo mającego wykonywać loty wysokościowe w ramach tzw. turystyki kosmicznej. Prace nad tym systemem są opóźnione o kilka lat. Spowodowane to jest m.in. katastrofą poprzedniego VSS Enterprise. 31 października 2014 roku statek ten uległ katastrofie na pustyni Mojave w Kalifornii w wyniku błędu pilota. Jeden z dwóch pilotów zginął.

Pierwszy lot VSS Unity z włączonym silnikiem rakietowym odbył się 5 kwietnia 2018 roku. Do tego czasu trwały loty ślizgowe - od grudnia 2016 roku łącznie wykonano 7 lotów ślizgowych.

Było to lot wysokościowy. Samolot-nosiciel z VSS Unity startowował z lotniska Mojave w Kalifornii. Po uwolnieniu pojazdu pilot VSS Unity włączył silnik rakietowy, który pracował około 30 sekund. Rozpędzony nim pojazd osiągnął pułap 25,7 km i prędkość maksymalną 1,6 Macha.


Pierwszy lot VSS Unity z napędem rakietowym

Po udanym pierwszym locie z uruchomionym silnikiem rakietowym nastąpić mają kolejne, coraz duższe i coraz wyżej. Jednakże jeszcze nie wiadomo kiedy dokładnie VSS Unity wzniesie się na swój maksymalny pułap. Jest to 80 km nad Ziemię, 20 km poniżej umownej granicy kosmosu (linia Karmana). Loty komercyjne mają odbywać się z kosmodromu Spaceport America zlokalizowanym w Nowym Meksyku, USA.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: