Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwszy indyjski statek kosmiczny wystartuje w 2022 roku

2022-01-07 Pierwszy indyjski statek kosmiczny wystartuje w 2022 roku

Świętujące 75. rocznicę niepodległości Indie wyniosą w 2022 roku na orbitę swój pierwszy załogowy statek kosmiczny.


Wizualizacja indyjskiego załogowego statku kosmicznego Gaganyaan na orbicie (grafika: brickmack)

Gaganyaan (pol. niebiański pojazd), bo tak się nazywa pierwszy indyjski załogowy statek kosmiczny, wystartować ma przed indyjskim Dniem Niepodległości przypadającym na 15 sierpnia 2022 roku. W tym roku dzień ten będzie szczególnie uroczysty, bowiem Indie świętują 75. rocznicę niepodległości.

Pierwszy lot statku będzie jeszcze bezzałogowy.


Makieta statku kosmicznego Gaganyaan (grafika: ISRO)

W pierwszym locie testowym na pokładzie statku kosmicznego, zamiast ludzi umieszczony zostanie manekin Vyommitra o wyglądzie kobiety.


Vyommitra (grafika: ISRO)

Kolejne dwa starty statku zaplanowane są na 2023 rok. Będzie to kolejny lot bezzałogowy i pierwszy załogowy.

Planowane misje indyjskiego statku kosmicznego Gaganyaan:

  • Gaganyaan 1 - lot bezzałogowy (2022)
  • Gaganyaan 2 - lot bezzałogowy (2023)
  • Gaganyaan 3 - lot załogowy (2023)

Jeśli wyszstko się uda to w kosmos polecą pierwsi Hindusi na pokładzie własnej rakiety i statku kosmicznego. Indie przystąpią do bardzo elitarnego klubu państw (Rosja, USA i Chiny), które wynoszą kosmonautów własnymi środkami.

"Wszystkie zainteresowane strony dokładają wszelkich starań, aby dotrzymać harmonogramu. Jestem pewien, że będziemy w stanie osiągnąć ten cel." - napisał właśnie w noworocznym liście Kailasavadivoo Sivan, szef indyjskiej agencji kosmicznej ISRO.


Kailasavadivoo Sivan (grafika: ISRO)

Pierwotnie Hindusi planowali zdążyć z załogowym lotem na 75. rocznicę niepodległości w 2022 roku, co się nie udało - m.in. ze względu na koronawirusa. Z powodu pandemii w indyjskiej agencji kosmicznej ISRO były przestoje. Także czterech indyjskich przyszłych kosmonautów musiało zrobić przerwę w swoim szkoleniu odbywającym się w Gwiezdnym Miasteczku w Rosji.

Hindusi walczą z czasem. Zdecydowali się m.in. na skafandry kosmiczne od Rosjan. Szyje je firma NPP Zwiezda z Tomilino pod Moskwą. Zaopatruje ona w skafandry rosyjskich kosmonautów - od Gagarina do współczesnych kosmonautów.

Statki kosmiczne Gaganyaan wynosić będzie nowa ciężka rakieta nośna GSLV-III. Do tej pory rakieta ta ma za sobą 4 starty. Pierwszy z nich przetestował kapsułę powrotną Gaganyaan. Kolejne dwa starty odbyły się z dużymi satelitami telekomunikacyjnymi (GSAT-19 i GSAT-29).


Start rakiety GSLV-III jeszcze z satelitą

Ostatni start przyszłego konia roboczego załogowego programu odbył się z pierwszą indyjską sondą księżycową Chandrayaan 2.

Rakieta przechodzi obecnie modyfikacje i testy stopni, aby móc wynosić także ludzi.

W następnych latach rakieta ta obok kolejnych hinduskich załóg wyniesie także moduły własnej indyjskiej stacji kosmicznej. Stacja orbitalna na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) zapowiedziana jest na 2030 rok.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: