Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Origami wspomoże miękkie lądowania

2019-06-10 Origami wspomoże miękkie lądowania

Materiały inspirowane japońską sztuką składania papieru origami mogą pomóc w miękkim lądowaniu sond i statków kosmicznych.

Zespół badawczy z USA stworzył papierowy model metamateriału przyszłości. Metametriał to materiał którego własności zależą nie tylko od struktury cząsteczkowej, ale także od jego struktury w skali większej niż cząsteczkowa.


(grafika: Hiromi Yasuda)

Model nowego metamateriału jest bardzo podobny do origami. Jego idea opiera się na wykorzystaniu składających się zgnieceń, które absorbują siły uderzenia.

Naukowcy stworzyli model papierowy przyszłego materiału wycinając w papierze laserem przerywane linie. Następnie złożyli papier wzdłuż tych linii, tworząc cylindryczną strukturę. Na obu końcach struktury naukowcy przykleili akrylowe nakrętki, aby połączyć 20 cylindrów w łańcuch. Naukowcy śledzili falę ściskania i naprężenia łańcucha za pomocą sześciu kamer GoPro.


(grafika: Hiromi Yasuda)

Pracami nad nowym materiałem kieruje Hiromi Yasuda, doktorant Uniwersytetu w Pensylwanii. Wykorzystywany one może być nie tylko w kosmonautyce ale także w samochodach czy innych urządzeniach, które muszą pochłaniać duże siły uderzeń (np. przesyłki kurierskie).

To nie pierwszy raz jak origami inspiruje inżynierów kosmicznych. W należącym do NASA centrum kosmicznym Goddarda naukowcy pracują nad radiatorem, który rozwija się i zwija jak origami.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: