Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Kosmiczne radiatory rozkładane jak origami

2017-01-31 Kosmiczne radiatory rozkładane jak origami

Japońska sztuka składania papieru origami inspiruje także NASA.


Prototypowy rozkładany jak origami radiator NASA (grafika: NASA)

W centrum kosmicznym Goddarda kilku naukowców opracowuje radiator, który rozwija się i zwija jak origami.

Rozkładane tak radiatory znaleźć mają zastosowanie w sondach kosmicznych oraz satelitach, szczególnie w tych miniaturowych typu CubeSat. Tradycyjne radiatory używane obecnie są płaskie i ciężkie, zatem słabo nadają się dla coraz popularniejszych zminiaturyzowanych obiektów kosmicznych.


Radiator stacji kosmicznej ISS (grafika: NASA)

Badane są różne kształty i konfiguracje. Tempo oddawania ciepła do przestrzeni kosmicznej przez grzejącą się elektronikę satelity lub sondy kosmicznej kontrolowane będzie mogło być przez odpowiednie składanie lub rozkładanie radiatora. "Mięśniami" origami mogą być druty z materiału odkształcającego się w temperaturze lub z materiałów zapamiętujących swój pierwotny kształt.

Zespół pracuje także nad zastosowaniu idei origami do projektowania innych elementów obiektów kosmicznych takich jak np. panele słoneczne.

Prace badawcze nad radiatorem finansowane są przez Center Innovation Fund (CIF). Ten należący do NASA fundusz finansuje nowe technologie wysokiego ryzyka, które mogę przyczynić się do technologicznych rewolucji w kosmonautyce.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: