Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Orbiter ExoMars aerohamował w atmosferze Marsa

2018-03-04 Orbiter ExoMars aerohamował w atmosferze Marsa

Orbiter ExoMars zakończył obniżanie swojej orbity wokół Marsa poprzez przeloty przez górne warstwy jego atmosfery.

ExoMars to podwójna europejska misja na Marsa obejmująca 2 sondy kosmiczne. Pierwsza z nich, składająca się z marsjańskiego sztucznego satelity Trace Gas Orbiter (TGO) i lądownika Schiaparelli, wystartowała w 2016 roku.


Start sondy w dniu 14 marca 2016 roku na pokładzie rosyjskiej rakiety nośnej Proton

Po 7 miesiącach podróży sonda weszła na orbitę Marsa. 19 października 2016 roku lądownik Schiaparelli odłączył się i lądował na Marsie. Niestety nie udało się, lądownik się rozbił. Zgodnie z planem na orbicie Marsa został Trace Gas Orbiter (TGO) jako jego sztuczny satelita (tzw. orbiter).

Aby móc zacząć badania Czerwonej Planety sonda musiała zmniejszyć wstępną, 4-dniową, wysokoeliptyczną orbitę 98 000 na 200 km, do końcowej, znacznie niższej i kołowej orbity na wysokości około 400 km.

"Od marca 2017 prowadziliśmy wyjątkowo delikatną kampanię aerohamowania, w ramach której kierowaliśmy sondę na trajektorię muskającą najwyższe warstwy atmosfery raz na obrót, co spowalniało sondę i zmniejszało jej orbitę. Skorzystaliśmy z minimalnego oporu, jaki atmosfera wywierała na panele słoneczne, i stopniowo zmniejszaliśmy orbitę. Było to duże wyzwanie dla zespołów kontroli misji wspieranych przez europejski przemysł. Wykonali wspaniałą pracę i dzięki temu osiągnęliśmy nasz wstępny cel. Podczas niektórych orbit sonda znajdowała się tylko 103 km nad powierzchnią Marsa, czyli wyjątkowo blisko planety." - powiedział Michel Denis, dyrektor kontroli lotu w ESA.


Wizualizacja manewru aerohamowania (grafika: ESA)

Hamujące przeloty zakończyły się 20 lutego 2018 roku, gdy sonda odpaliła swoje silniki na około 16 minut, aby podnieść najmniejszą odległość do powierzchni Marsa do około 200 km, poza zasięg atmosfery. Tym samym zakończyła się sekwencja aerohamowania, a orbita sondy wynosi 1050 x 200 km.

"Pierwsze testowe doświadczenie z aerohamowaniem zdobyliśmy w 2014, pod koniec misji Venus Express, która nie była zaprojektowana do takiego manewru. Tym razem ESA zastosowała tę technikę do uzyskania rutynowej orbity wokół innej planety - a ExoMars była specjalnie zaprojektowana do tego zadania." - powiedział Peter Schmitz, kierownik operacji sondy.

Aerohamowanie wokół Marsa było bardzo delikatnym przedsięwzięceim. Cienkie górne warstwy atmosfery dostarczają bardzo małego spowolnienia, najwyższa wartość to około 17 mm na sekundę kwadratową. Jak mała to wartość? W przypadku hamowania samochodu jadącego z prędkością 50 km na godzinę jazda trwałaby jeszcze 6 km.

Trace Gas Orbiter (TGO) badać ma potencjalnie biologiczne lub geologiczne przyczyny powstawania gazów śladowych w atmosferze planety. Będzie również funkcjonować jako przekaźnik radiowy, łącząc łaziki na powierzchni Marsa z kontrolerami na Ziemi.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: