Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Następca Sojuza będzie się nazywał Federacja

2016-01-26 Następca Sojuza będzie się nazywał Federacja

W konkursie wyłoniona została oficjalna nazwa dla następcy używanego od dziesięcioleci statku kosmicznego Sojuz.


Wizualizacja statku kosmicznego Federacja (grafika: Wikipedia (CC))

Wcześniej statek ten nazywany był roboczo PPTS (skrót od Prospective Piloted Transport System). Wybór Federacja stanowi pewną ciągłość nazewniczą. Sojuz bowiem odnosił się do "sojuza", czyli Związku Radzieckiego. Nazwa Federacja zaś nawiązuje do Federacji Rosyjskiej. Na końcówce nazwa taka wygrała z propozycjami Wektor i Gagarin. Nazwę proponowało 35 105 osób, które zaproponowały około 6 tys. nazw.

Federacja ma być gotowa do 2021 roku. Pierwszy lot do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) ma się odbyć w 2023 roku - zarówno bezzałogowy jak i załogowy. Po 2025 statek miałby okrążyć Księżyc.


Od lewej: używany dziś Sojuz, potem PPTS w wersji na niską orbitę wokołoziemską i PPTS w wersji wokółksiężycowej (grafika: Wikipedia (CC))

Całkowita waga Federacji podczas lotu do stacji orbitalnej ma wynosić 14,4 t, zaś w kierunku Księżyca 19 t.

Statek Federacja ma być wynoszony na niską orbitę okołoziemską przez ciężką rakietę nośną Angara A5V. Angara to nowa rodzina rakiet rozwijanych przez Rosję. Mają one zastąpić używane obecnie rakiety Sojuz i Proton.

Dziewiczy lot Angary A5 odbył się 23 grudnia 2014 roku. Okazał się sukcesem. Kolejny lot Angary A5 odbędzie się w 2016 roku. Angara A5 w wersji V wynosić ma 35-40 ton na niską orbitę okołoziemską LEO.


Dziewiczy lot Angary A5 z grudnia 2014 roku

Jak wynika z budżetu zaproponowanego przez państwową korporację Roscosmos (wcześniej agencja kosmiczne) rozwój statku Federacja kosztować ma 58 mld rubli, czyli 734 mln dolarów, w ciągu następnych 6 lat. Jak wyliczają Rosjanie Federacja ma być 3,5 razy tańsza niż statek kosmiczny Dragon 2 opracowywany przez firmę SpaceX. Rosjanie przytaczają tutaj kwotę 2,6 mld dolarów z 2014 roku jaką SpaceX dostać ma od NASA za zamówione załogowe loty na ISS, co skutkuje pracami nad załogową wersję kabiny Dragon.

Federacja jest rozwijana przez RKK Energia, największe rosyjskie przedsiębiorstwo kosmiczne.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: