Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > NASA znalazło miejsce uderzenia izraelskiego lądownika w Księżyc

2019-05-15 NASA znalazło miejsce uderzenia izraelskiego lądownika w Księżyc

Krążący wokół Księżyca satelita NASA znalazł ostatnie miejsce spoczynku izraelskiego lądownika księżycowego Beresheet.


Miejsce uderzenia (grafika: SpaceIL)

Zaopatrzony we flagę z gwiazdą Dawida lądownik księżycowy Beresheet stanowił przepustkę dla Izraela do elitarnego klubu krajów kosmicznych wysyłających własne sondy kosmiczne. Przed nim sondy kosmiczne wystrzeliło zaledwie 6 krajów (Rosja, USA, Japonia, Europa, Chiny i Indie). Izrael chciał zostać jednocześnie 4 krajem, który osiągnął Księżyc i na nim łagodnie wylądował. Do tej pory udało się to tylko Rosji, USA i Chinom.


Lądownik księżycowy Beresheet (grafika: SpaceIL)

Pozostałości po lądowniku Beresheet odnalazł Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), należący do NASA satelita od 10 lat krążący wokół Księżyca.

Widoczny ślad na powierzchni Księżyca jest zgodny z trajektorią i kątem podejścia lądownika Beresheet podczas jego nieudanej próby lądowania 11 kwietnia 2019 roku.


Relacja z nieudanego lądowania

Wcześniej przypuszczano, że krater uderzeniowy może być zbyt mały dla kamer orbitera lub zbyt słabo widoczny. W porównaniu z typowym meteoroidem lądownik uderzył w powierzchnię Księżyca bowiem pod niskim kątem (8,4 stopnia w stosunku do powierzchni), ze stosunkowo małą prędkością przy małej masie własnej.


Zdjęcia miejsca rozbicia zostały wykonane przez LRO z wysokości około 90 km (grafika: NASA)

Naukowcy NASA miejsce rozbicia znaleźli dzięki radiowemu śledzeniu lądowania Beresheet, co pozwoliło wskazać lokalizację z dokładnością zaledwie kilku kilometrów. Porównali oni zdjęcia powierzchni "przed" i "po" znajdując tylko 1 miejsce, która wykonane mogło być przez Beresheet. Naukowcy porównali także miejsce uderzenia do wykonanych przez inne sondy kosmiczne, które uderzyły w powierzchnię Księżyca, jak GRAIL, LADEE czy Ranger.

NASA spróbuje jeszcze oświetlić miejsce z Ziemi laserem znajdującym się na pokładzie LRO. Na lądownika Beresheet zamontowano bowiem retroreflektor, który ma odbić impulsy laserowe. Nie wiadomo, czy przeżył on rozbicie lądownika.

Całkowity koszt misji Beresheet wyniósł około 100 mln dolarów. Izraelski miliarder Morris Kahn, główny fundator misji poinformował, że sfinansuje koleją misję Beresheet 2.

Kolejnym krajem w kolejce na Księżyc są Indie. Planowany start indyjskiej księżycowej sondy Chandrayaan 2 przesunięty został z maja na lipiec 2019. Jeśli lądowanie się powiedzie to Indie zostaną 4 krajem, który osiągnął łagodnie Księżyc.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: