Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > NASA zakontraktowała drugi załogowy lot Starlinera

2015-12-28 NASA zakontraktowała drugi załogowy lot Starlinera

Amerykański koncern Boeing otrzymał od NASA drugi kontrakt na lot załogowy statku kosmicznego Starliner do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Do ostatniej rundy finansowanego przez NASA programu Commecial Crew Program (CCP), którego celem jest zapewnienie wymiany załóg Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przez sektor prywatny, przeszły 2 amerykańskie firmy Boeing i SpaceX. Obie firmy mają przywrócić zatem zdolności USA do wysyłania astronautów w przestrzeń kosmiczną.


Wizualizacja cumowania załogowego statek kosmicznego Starliner do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (grafika: NASA)

Boeing pracuje nad ukończeniem załogowego statku kosmicznego Starliner, zaś SpaceX nad Dragon 2. Prawdopodobnie od 2018 roku rozpoczną się ich regularne loty, być może wykonywane na stację orbitalną naprzemiennie.

NASA wykupiło u Boeinga 2 loty testowe:

  • 1 lot bezzałogowy
  • 1 lot załogowy z 2 kosmonautami na pokładzie

Docelowo statki Boeinga (i SpaceX) dostarczać mają na stację kosmiczną po 4 astronautów - pomimo, że mogą zabrać do 7 osób.

Starliner ma transportować także kosmonautów z Rosji. To rosyjskie statki kosmiczne Sojuz są obecnie jednymi pojazdami załogowymi zdolnymi do obsługi stacji orbitalnej. Już na pokładzie pierwszego operacyjnego lotu Starlinera znajdować się ma Oleg Kotow, kosmonauta Roskosmosu.

Starliner jest budowany w zrewitalizowanym budynku Commercial Crew and Cargo Processing Facility (C3PF) znajdujących się w Kennedy Space Center na Florydzie. Budynek ten był wykorzystywany przez NASA jako hangar dla wahadłowców Space Shuttle.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: