Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Na ISS wystartował Sojuz TMA-19M

2015-12-15 Na ISS wystartował Sojuz TMA-19M

W kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-19M z 3 kosmonautami na pokładzie.

Załogę Sojuza TMA-19M stanowią:

  • Jurij Malenczenko (Rosja) - dowódca
  • Timothy Kopra (USA) - inżynier pokładowy
  • Tim Peake (Wielka Brytania) - inżynier pokładowy

Start Sojuza TMA-19M (grafika: Roscosmos)

Sześć i pół godziny później przycumowali oni do stacji kosmicznej ISS i dołączyli do przebywających na niej Rosjan Siergieja Wołkowa i Michaiła Kornijenki oraz Amerykanina Scotta Kelly'ego. Cumowanie odbyło się w trybie manualnym, bowiem awarii uległ automatyczny system KURS.


Start Sojuza TMA-19M

Na stacji pozostaną przez pół roku.

Rosjanin Jurij Malenczenko to weteran lotów w kosmos. Ma za sobą już kilka lotów w kosmos. Zaczął w 1994 roku lotem na stację kosmiczną Mir. Potem odbył lot wahadłowcem Atlantis w ramach misji STS-106. Jako ciekawostkę należy podać, że w 2003 roku podczas swojego wcześniejszego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ożenił się jako pierwszy ze swoją wybranką Jekateriną. Jego żona znajdowała się wówczas w sali Johnson Space Centers (JSC) w Houston. Ceremonia odbyła się przez łącze wideo.

Lądowanie Sojuza TMA-19M planowane jest w maju 2016 roku. Wcześniej, bo 1 marca 2016 roku wrócą Sojuzem TMA-16M na Ziemię wrócą Kornijenko i Kelly.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: