Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Mars Helicopter

Mars Helicopter

Mars Helicopter to budowany śmigłowiec mający badać planetę Mars.


Mars Helicopter (grafika: NASA)

Będzie to pierwszy pojazd latający cięższy od powietrza, który odwiedzi inną planetę. Na Czerwoną Planetę trafi wraz z amerykańskim łazikiem Mars 2020.

"NASA ma dumną historię bycia pierwszą. Idea śmigłowca lecącego po niebie innej planety jest ekscytująca. Mars Helicopter jest obiecujący dla naszych przyszłych misji naukowych, odkrywczych i eksploracyjnych na Marsie." - powiedział Jim Bridenstine, administrator NASA.

Śmigłowiec rozwijany jest przez należące do NASA biuro Jet Propulsion Laboratory (JPL) od 2013 roku. Opracowana konstrukcja to lekki śmigłowiec o masie 1,8 kg, którego przeciwbieżne płaty nośne o długości 1,2 metra poruszać się będę z prędkością około 2,4 tys. obrotów na minutę. Jest to 10 razy większa prędkość obrotowa, niż w ziemskich zastosowaniach - atmosfera Marsa jest dalece rzadsza niż atmosfera Ziemi. Jej gęstość to zaledwie 1% atmosfery ziemskiej.

Testowe loty odbywają się w komorze niskich ciśnień. Pojazd latać musi w warunkach podobnych na tych w atmosferze ziemskiej na wysokości 30 km.

Jeśli misja się powiedzie to może to być przełom w eksploracji innych planet zaopatrzonych w atmosferę. Pojazdy latające mogą mieć nie tylko dostęp do trudno dostępnych miejsc dla jeżdżących łazików, ale także będą mogły przemieszczać się znacznie szybciej od nich. Obecne na Marsie podróż między interesującymi naukowo miejscami zabiera amerykańskim łazikom tygodnie, a nawet miesiące.

Płaty nośne zasilane są z akumulatorów litowo-jonowych, które ładowane są podczas marsjańskiego dnia przez ogniwa słoneczne. Na chłodne marsjańskie noce śmigłowiec ma własne ogrzewanie.

Gdy tylko łazik Mars 2020 znajdzie się na powierzchni Czerwonej Planety i znajdzie się odpowiednie miejsce postawi go na powierzchni. Następnie łazik odjedzie od śmigłowca na bezpieczną odległość, z której będzie przekazywał polecenia. Po naładowaniu akumulatorów i przeprowadzeniu testów, kontrolerzy na Ziemi wydadzą komendę do autonomicznego lotu. Podczas pierwszego lotu śmigłowiec wykona krótki zawis na wysokości 3 metrów, unosząc się przez około 30 sekund.

"117 lat po tym, jak bracia Wright udowodnili, że moc, ciągły i kontrolowany lot jest możliwy tutaj na Ziemi, inna grupa amerykańskich pionierów może udowodnić, że to samo można zrobić w innym świecie." - powiedział Thomas Zurbuchen z NASA.

Potem będzie kilka lotów miesięcznie na coraz większe odległości lotu (do kilkuset metrów) i coraz dłuższe (do 90 sekund).


Prototyp Mars Helicoper (grafika: NASA)

Śmigłowiec nie ma przyrządów pomiarowych, wyposażony jest w kamerę wysokiej rozdzielczości z której obraz zostanie przekazany na Ziemię.

Start łazika Mars 2020 wraz ze śmigłowcem nastąpi na pokładzie rakiety nośnej Atlas V firmy United Launch Alliance (ULA) z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA. Do Marsa dotrzeć ma w lutym 2021 roku.

Nie będzie to pierwszy pojazd latający na innej planecie. Przypomnijmy, że w ramach rosyjskiego programu Wega w atmosferze Wenus znalazły się 2 balony. Były to zatem pojazdy latające lżejsze od (wenusjańskiego) powietrza. Teraz czas na latający pojazd cięższy od (marsjańskiego) powietrza.


(grafika: NASA)

NASA planuje wysłanie także wiropłata na Tytana, księżyc Saturna, w ramach misji Dragonfly.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: